Vem lyssnar på ett rödgrönt Gotland?
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.
Då är två frågor centrala: kommer Miljöpartiet att lyssna på sina egna politiker ute i landet som förordar en uppslutning bakom Alliansregeringen? Eller kommer man att fortsätta sitt föga framtidsgrundande samarbete med det vänsterparti vars ledare Lars Ohly har så svårt att slita sig loss från skuggorna av sitt kommunistiska förflutna?
Den andra kärnfrågan ligger inom alliansregeringens eget hägn. Centerpartiets kraftigaste framtoning har under senare år varit klimatfrågan. Kommer Maud Olofsson acceptera att släppa ifrån sig vice statsministerposten och en plats i regeringen till ett samarbetande miljöpartistiskt statsråd? För dagen framstår det allt mer som det enda alternativet. En minoritetsregerande regeringsallians kan inte vara en långsiktig lösning. Centerpartiets roll som det näst största regeringspartiet föll under denna omvälvande natt. Idag håller Jan Björklund och Folkpartiet den positionen. Och det vore märkligt om Moderaterna kan ignorera detta förhållande. När dessutom skolans framtida roll i den svenska demokratin är en av grundpelarna i Alliansens framtida politik så framstår vice statsministerposten som en naturlig tillika befattning för Jan Björklund.
Men frågan kvarstår; vem ringer Åke Svensson (S) för att få regeringens stöd i en gotlandsfråga?