Den snedvridna debatten om turismen

"Vi har smörgåsbord av utbud, som ingen annan stad i landet är i närheten av. De bästa restaurangerna kryddat med ett rikt kulturliv som lever vidare även efter sommaren."

"Vi har smörgåsbord av utbud, som ingen annan stad i landet är i närheten av. De bästa restaurangerna kryddat med ett rikt kulturliv som lever vidare även efter sommaren."

Foto: Dennis Pettersson

Turism & besöksnäring2024-08-03 09:45
Detta är en ledarkrönika. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.

Det är för tidigt att summera sommaren. Hur många som åkt båt eller flyg. Som bott på hotell eller campat. Siffrorna brukar dyka upp framåt höstkanten.

Men det finns en sak vi redan kan ta med oss och som blivit en märklig vinkling i några rikstidningar. Ska vi tro dem är vi gotlänningar mer eller mindre i upplösningstillstånd, och beredda att följa de spanska turistorter och ställa oss på barrikaderna för att få stopp på turismen. De tar vårt vatten, det är stimmigt och för mycket folk innanför murarna och det är knökfullt på badplatserna.

18 juli gjorde Dagens Nyheter ett uppslag på bästa nyhetsplats med rubriken: « Turismen plågar Visbyborna: Känslan är att bo i ett zoo ».

Några gotlänningar får komma till tals i artikeln. Någon säger att de är trångt och svårt att ta sig fram på gatorna. Att turismen söndrar, och att man inte är tillåten på sin egen plats.

DN låter också en person komma till tals som säger något positivt om turismen: « Det är klart att jag också kan tänka, nej, nu kommer rullväskorna igen. Men det är en kort stund. Jag tycker att vi ska vara stolta och visa upp vad fint vi har. »

Någon dag efter artikeln i DN hakar Aftonbladet på. Till och med på ledarplats. « Nu har gotlänningarna fått nog av nollåttorna », skriver Rasmus Hansson den 22 juli. Han citerar några av de personer som intervjuades i DN. Det är alltså samma personer som förekommer igen, och som får stå som röst för Gotland.

Han avslutar sin ledare så här: « När nollåttorna hoppar på färjan hem står Visby kvar som en död, tom och svindyr kuliss. »

Det är fritt att tycka precis vad man vill. Men jag tror inte många gotlänningar känner igen sig att vi står kvar i den totala tomheten. Tvärtom.  Vi har smörgåsbord av utbud, som ingen annan stad i landet är i närheten av. De bästa restaurangerna kryddat med ett rikt kulturliv som lever vidare även efter sommaren.

I sociala medier har frågan debatterats flitigt. Där har de gotländska rösterna kommit fram på ett helt annat sätt. Så här skriver min kompis Jonas Ekelöf på Facebook: « Jag kan inte känna att trängseln är särskilt påtaglig…så nog får dom som vill besöka vår vackra ö plats alltid. Visst, det blir lite trängre i sta’n ett par veckor, men nog klarar vi det om vi sansar oss lite, i utbyte mot att vi får ett utbud av kommunikationer, service, butiker, restauranger, konserter och annan kultur som vi annars inte varit i närheten av. »

Så klokt. Så bra.

Har själv bott i innerstan, på en gata där det bullrade som mest. Men man visste ju vad som väntade och att det bara var under en kort period.

De som har skrivit bäst i media om hur vi som bor här har det på sommaren är Simon Bendelin i GT 9 juli och Clara Wasell i GT 20 juli under rubrikerna « Så tycker Gotland om turister - enligt riksmedia » och « Vad är det för slapp journalistik som pågår på fastlandet? » (Ni hittar krönikorna på Hela Gotland, eller i arkivet i GT:s e-tidning.)

Fortsatt trevlig sommar.