I butiken på Stora Coop i Visby sprids en härlig doft av nybakat bröd. Det är kanske inte så konstigt eftersom bagarna på Eskelunds jobbar på för fullt. Varje dag, året om, bakas det bröd och andra godsaker i det lilla butiksbageriet. När Eskelunds togs över av Coop 2019 följde såväl hemliga recept som rutinerad personal med. En av de som valde att fortsätta sin bagarkarriär var Therese Ekman som varit bagerichef sedan dag ett på Stora Coop.
– Jag började på Eskelunds 1998 och har bakat sedan dess, berättar hon.
Vid övergången fick man skala ner produktionen.
– Vi gick från att vara ett stort industribageri till ett betydligt mindre butiksbageri. Vi valde ut de mest populära favoriterna.
Trots det hittar man en imponerande bredd på brödmenyn. Håkans Limpa, Frögute, Grov Gotland, Levain, Danskt rågbröd, Thékakor samt storsäljaren Gotlandslimpa är alla klassiker som står sig starka. Brödet kännetecknas av att det är handslagna degar som bakas i stenugn, vilket märks på både hållbarheten och kvaliteten. En annan styrka är att hela produktionskedjan finns i butiken, från deg till paketering. Det har sina fördelar för kunderna.
– Ofta när vi fyller på bröd är det precis nybakat, förklarar Therese.
Förutom bröd bakas det även tårtor, kakor, kondisbitar och bakelser. Just nu är det hög tid för semlan. En klassiker som även görs i moderna varianter.
– Under semmelveckan när fettisdagen infaller, gör vi säkert 2500 semlor, berättar Therese.
Klicka här för att se utbudet i Stora Coops bageri.
Många har en nostalgisk känsla kring varumärket Eskelunds och det är kanske inte så konstigt. Redan 1881 startade bageriet och har sedan dess spridit brödglädje, inte bara på Gotland.
– Det är många fastlänningar på besök som köper hem flera limpor och tar med hem och fryser in, förklarar Therese.
Vad en del kanske inte vet är att alla kan köpa Eskelunds. Förutom att bröden finns i öns samtliga Coopbutiker kan vem som helst via en grossist köpa in välsmakande bröd från Eskelunds.
– Till och med en konkurrerande butikskedja har köpt in bröd från oss, berättar Therese och ler.
Många minns säkert Håkan Jakobsson som den glade bagaren som tidigare drev Eskelunds. Han förde diskussioner med flera parter om vem som skulle ta över när bageriet skulle avvecklas.
– Jag hade en dialog med Coop och de var snabbast på bollen, berättar han.
Under en övergångsperiod var han med och startade upp bageriet och konsulterades i många frågor. Han är idag väldigt nöjd med hur det blev.
– Det har utvecklats på ett väldigt positivt sätt. Jag är grymt stolt över att Coop vågade ta steget. Jag är glad och tacksam att det blev som det blev.
Han framhåller kvaliteten på brödet och passar samtidigt på att hylla personalen.
– Man behöver ha kunnandet och erfarenheten. Sen behöver man vara kreativ och det kan bagarna. De presterar på en väldigt hög nivå, säger Håkan.
Håkans limpa är såklart döpt efter honom själv. Det måste vara favoritbrödet, eller?
– Nej, faktiskt så gillar jag Frögute mest, skrattar Håkan.