Varje vardagseftermiddag denna vecka finns spelutvecklare från Riksantikvarieämbetet på plats för att, tillsammans med Fenomenalens pedagoger, guida barnen rätt bland de virtuella klossarna.
Riksantikvarieämbetet har lagt in hela ön i Minecraft, men på Fenomenalen är det Visby som är i fokus.
– I vanliga fall bygger spelarna sina egna världar, men här kan spelarna riva, bygga om eller bygga nytt i stan, förklarar Fenomenalens verksamhetsledare Lisa Berg.
På Fenomenalen finns paddor och datorer att låna och virtual reality-glasögon att prova för den som vill kliva in i datorns värld.
– Hemma bygger jag hus i låtsasvärldar med Minecraft, men på Fenomenalen försöker jag hitta hem till Styrmansgatan där jag bor, förklarar Kasper Pöyhönen, åtta år.
Alma Tibell, nio år, testar VR-glasögonen och går in i verklighetens virtuella värld.
– Det är coolt. Tar jag ett steg känns det som om jag är i datorn, säger hon förtjust.
Tack vare ett samarbete mellan Riksantikvarieämbetet och Lantmäteriet finns Gotland som en spelbar värld i Minecraft.
Med hjälp av Lantmäteriets detaljerade geodata, laserskanning och data från byggnadsregistret, har en virtuell karta skapats av ön med gator, hus, kulturhistoriskt intressanta miljöer och byggnader markerade i landskapet.
Möjligheten att bygga ön i Minecraft är tillgänglig för alla som har spelet installerat på sin dator eller padda.
– För den som vill hjälper vi till att ladda ner Gotland till Minecraft, så kan man bygga vidare hemma, säger Pär Jonsson som är ansvarig för Riksantikvarieämbetets systemutveckling.