B-mat på A-vecka

Uteserveringens bästa platser bokades redan i februari. Springande mellan seminarier hinner man i bästa fall köa för en korv. Men för många är Almedalsveckan lika med hungriga veckan.

Rusning. När SOS Alarm delade ut 30 överblivna baguetter från sitt frukostmöte blev det rusning, allt försvann på ett par sekunder.

Rusning. När SOS Alarm delade ut 30 överblivna baguetter från sitt frukostmöte blev det rusning, allt försvann på ett par sekunder.

Foto: Henrik Radhe

Almedalen2012-07-05 04:00

Det är lunchdags i Almedalen. Restaurangernas uteserveringar är redan knökfulla. SOS Alarm har fått 30 baguetter över på sitt frukostseminarium. Mackorna försvinner på några sekunder när de delas ut gratis.

Med över 1 800 seminarier och evenemang är det kort om tid. När tusentals gäster i den politiska cirkusen blir hungriga hinns köer inte med. Förra jordbruksministern Margareta Winberg har skickat bud till en matvaruaffär efter något att äta.

- Det blir dåligt med lunch den här veckan, säger hon, på språng till nästa möte.

Stefan Wall är krögare på Friheten.

- Det är fullbokat. De bästa platserna bokades redan i februari, säger han.

En vecka om året serverar Stefan Wall lunch åt närmare 200 personer om dagen. Bästsäljaren är rökt lax, de flesta får nöja sig med bara doften i folkhavet.

En Bamse i bröd för 30 kronor blir alternativet för den som hinner.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!