Sammanlagt kostar den misslyckade affären köparen, i 70-årsåldern, 60 000 kronor. Hon återfår inte tio procent av handpenningen på 300 000 kronor som hon betalade in och får dessutom stå för motpartens rättegångskostnader om 32 800 kronor.
Affären gällde en fastighet i Klinte. Säljarna, från södra Gotland, annonserade ut fastigheten och den blivande köparen var spekulant. Det blev affär och köpeskillingen bestämdes till två miljoner kronor. Handpenningen om 300 000 kronor betalades in och resterande belopp, 1 700 000 kronor, skulle erläggas i samband med tillträdet.
På tillträdesdagen möttes dock säljarna av beskedet att köparen inte hade medel att fullfölja köpet. Köparen förklarade att hon väntade pengar i form av ett arv men att utbetalningen försenats men var nära förestående. Parterna kom överens om att köparen i avvaktan på detta skulle få tillgång till lokalerna och att hon snarast skulle erlägga resten av köpeskillingen.
Så skedde inte och säljarna meddelade då per brev att de ville häva köpet. Köparen invände att hon beviljats anstånd tills vidare med att betala återstående 1,7 miljoner kronor.
Tingsrätten konstaterar dock att oavsett vad som sagts parterna emellan om anstånd med betalning så har säljarna hävt köpeavtalet. Det innebär att köpet ska gå åter och att fastigheten åter är i säljarparets ägo. Men säljarna kan inte förpliktigas att återbetala mer av handpenningen än de överenskomna 30 000 kronorna. Dock har parterna vid huvudförhandlingen förklarat sig ense om att så ska ske.