Hela familjen får stanna tills vidare

Samtliga medlemmar i den syriska familj som GA skrivit om, kommer att få sin asyl prövad i Sverige. Det innebär att hela familjen får stanna här så länge.

Tillsammans. Farmor Sahar Alramadan får stanna och söka asyl i samma land som barnbarnet Maria och sonen Mohamad Abo Adem.

Tillsammans. Farmor Sahar Alramadan får stanna och söka asyl i samma land som barnbarnet Maria och sonen Mohamad Abo Adem.

Foto: Hanna Mi Jakobson

Asylprövning2016-06-17 11:45

I veckan berättade GA om familjen, som flytt från Syrien via Tyskland och slutligen kommit till Sverige och ett gotländskt asylboende.

Då var Migrationsverkets besked att farmodern, systern och en kusin, skulle skickas tillbaka till Tyskland för att i enlighet med Dublinförordningen få sin asylrätt prövad i det EU-land där de först registrerats. Det gifta paret, Mohamad Abo Adem och Islam Alarfi, som sedan ankomsten till Sverige även blivit föräldrar till dottern Maria 5 månader, skulle däremot få stanna i Sverige och få sin asylrätt prövad här.

Anledningen till att familjens asylprövningar skulle ske i olika länder, var enligt Migrationsverket att Mohamad Abo Adems och Islam Alarfis ärenden inte anmälts till Tyskland i tid. Varför det blivit så är lite oklart, men beslutet har tagit familjen hårt.

– Vi vill bara att vi ska få vara tillsammans, antingen här i Sverige eller att vi får åka till Tyskland tillsammans, sa Mohamad Abo Adem då GA träffade familjen.

Med hjälp av bland andra Jonas Niklasson överklagade familjen beslutet till Migrationsöverdomstolen. Så sent som i måndags kom beskedet att domstolen inte prövar deras ärende, istället fick de veta att biljetter till Tyskland väntade på de tre familjemedlemmarna och att avresan skulle ske redan på onsdagen.

– Sen gick det 24 timmar, så får jag ett nytt samtal från flyktingförläggningen om att de fått besök av personal från Migrationsverket i Visby, som meddelat att de inte behöver åka, säger Jonas Niklasson.

Nu ska istället samtliga familjemedlemmar få sin asylrätt prövad här i Sverige.

– Vi är väldigt lyckliga över det här beslutet, inte bara jag och min dotter utan hela familjen. Det är så fantastiskt att få vara tillsammans med vår familj. Därför vill vi tacka Sverige för beslutet, såväl som alla andra som har varit ett stöd för oss under den här svåra tiden och tidningen som har uppmärksammat vårt ärende, säger Sahar Alramadan, mamma till Mohamad Abo Adem.

Även Jonas Niklasson gläds över beskedet, men ställer sig mycket frågande till förfarandet.

– Det är väl fantastiskt, samtidigt funderar jag på rättssäkerheten. Nu råkar den här familjen ha kontakter med svenskar som orkar och har förmågan att hålla trycket uppe, hur går det för dem som inte har det? funderar han.

Vad som fått Migrationsverket att svänga i sista sekund, är oklart.

– Familjen har ju diskuterat det här med Migrationsverket sen i julas, säger Jonas Niklasson.

Migrationsverket, som inte vill kommentera enskilda fall, skriver i ett mejl till GA att myndigheten har möjlighet att "i samband med överföring till annat Dublinland, gå igenom ärenden på nytt" och att "Dublinförordningen ger utrymme att i undantagsfall ta beslut om att ett annat land än det ansvariga för asylprövningen övertar ärendet. Bakgrunden till ett sådant beslut kan exempelvis vara familjeartade skäl."

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om