Kärleken till betongen drabbade henne under tiden på Konstfack. Här fanns något alldeles extra att utforska, ett material att lära känna. Hon blev omedelbart ingjuten, som hon uttrycker det.
– Den längsta processen är att skapa formen, sedan går det snabbt att gjuta. Det passar mitt temperament, skrattar hon.
1990 flyttade hon till Gotland och skaffade gården Pilgårds i Boge.
Hon ville bort från Stockholm och hamnade an en slump nära den stora cementfabriken. Som att det vore meningen: Där utvinns råvaran, här i hennes fabrik skapas skulpturer och möbler.
1995 öppnade hon Skulpturfabriken, redan efter ett par år väckte hennes produkter uppmärksamhet på Möbelmässan i Stockholm.
…och så har det fortsatt, samarbete med arkitekter, inredare och konstnärer, tunga pjäser har skeppats land och rike runt, bord, stolar, bänkar och blomvaser.
Det har varit fina år, inspirerande år, säger hon, men nu börjar kroppen säga ifrån:
– Ryggen, belastningsskador i största allmänhet, man måste vara rädd om kroppen, jag är 68 nu.
Men det är inte bara det fysiskt slitsamma som gör att hon stänger butiken den 31 augusti. Hon har fyra barnbarn hon gärna tillbringar mer tid med och känslan att hon faktiskt är färdig med att gjuta stora kollektioner är också betydande.
Genom åren har över 100 egna produkter skapats. Några av dem finns på Haga slott i Stockholm och såväl kung som drottning har varit på besök, prins och prinsessor likaså.
– Jag menar, man måste hela tiden fylla på allt eftersom produkterna tar slut. Nu vill jag skala ner lite och ägna mig åt skulptur och bild, göra lite mer som jag känner för, säger hon.
Även om hon gillat kunderna som kommit och gått genom åren, blir det skönt att ha sin trädgård i fred. Att inte ständigt vara beredd på besök.
– Jag längtar efter att inte behöva vara andra till lags utan göra saker för mig själv. Därmed inte sagt att jag ångrar något, det har varit en härlig känsla varje gång människor kommit på besök.
Men nu, snart, är det alltså över. Ett visst mått av sorg blir det men också glädje i att möta något nytt.