- Fast ibland är jag rädd att jag tar in för mycket prylar. Men det är ju det jag gillar, säger Eva och skrattar.
Basfärgerna i huset är favoritfärgerna vitt och svart, till det adderar hon mycket färg. Varje rum känns färgmatchat: Sovrummet går i lila, vardagsrummet i plommon, det inglasade uterummet i sprakande orange.
- Jag byter tyg på väggarna åtminstone 5-6 gånger per år. Jag försöker följa årstiderna: Våren är grön, rosa är den stora sommarfärgen för mig. Och till jul blir det förstås rött, säger Eva.
Olika teman
Hon gillar att göra dukningar och läckra arrangemang. På köksbordet går dukningen i grönt med rönnbär och taklök från trädgården. På bordet i det inglasade uterummet är temat orange, med reafyndade tallrikar för tio kronor styck och tuffa hållare till placeringskorten gjorda av kastanjer. Och det är lite av grejen för Eva: Att göra snygga detaljer till hemmet till låg kostnad.
- Det går inte att köpa dyra saker om man håller på som jag. I stället använder jag mycket från trädgården till dukningar eller sånt som jag har hemma. Badsalt i värmeljuskoppar till exempel är billigt, enkelt och finns i olika färger.
Eva fyndar mycket på rea och utförsäljningar, tallriksunderlägg för fem kronor i rätt färg går ju inte att motstå.
Dyra bokstäver
- Jag surfar runt mycket och bläddrar i inredningstidningar. Ofta ser jag något som är snyggt men som är alldeles för dyrt. Då inspireras jag till att göra det själv i stället. Det var så pysselperioden tog ordentlig fart för tre-fyra år sedan när bokstäver började komma som inredningsdetaljer. Dels var de svåra att få tag på, dels var de alldeles för dyra.
- Så jag frågade maken om han inte kunde såga ut dem i mdf, säger Eva.
Och på den vägen är det. Eva gör bokstäverna i Word, förstorar och gör mallar. Maken Pär sågar och lackar. Förutom bokstäver har det blivit lampfötter, väggbelysningar, figursågade bordsskivor och senast elementskydd till vardagsrummet.
- Elementskyddet kostade oss 700 kronor i material plus färg, hade vi köpt det färdigt hade det gått på 3 500 kronor, säger Eva.
I samma sväng fick fönsterbrädan en ny look: Marmorskivan kläddes in i högblankt, svart kontaktpapper. Självhäftande kontaktpapper i vitt och svart hör till hörnstenarna i Evas pyssellåda.
- Det kostar nästan ingenting (två meter för 100 kronor) och kan användas till så mycket. Till väggord, till exempel. Bara att klippa ut och sätta upp och enkelt att ta bort när man vill byta. Det går även att klippa ut blommor och figurer och dekorera vad som helst. Nagelsax är perfekt för pilliga detaljer!
Sorterar till nästa byte
I klädkammaren har hon sina skatter i väntan på nästa färgskifte, prydligt sorterat. Ofta blir överflödiga bokstäver, servetter och små pyssel presenter när Eva går bort på middagar. På bloggen Pysseliten (http://pysseliten.blogg.se) delar hon med sig av sina idéer och alster. Till skillnad från många andra inredningsbloggar är Evas befriad från produktplaceringar av dyra märken. Här finns ren och skär inspiration.
- Det är jättekul att inspirera någon som inte har så mycket pengar. Det ska inte vara dyrt att fixa. Bloggen startade Eva för två och ett halvt år sedan, egentligen främst för att hon tyckte hon stavade så dåligt. Bloggen har kommit att betyda mycket för henne: Hon tycker det blivit lättare att skriva och så har hon fått många bloggkompisar.
Tuffa till entrén
Hon har blivit hela vänkretsens inredningsinspiratör och hennes bokstäver finns lite här och var i grannhusen. Nästa utmaning är att få ge råd om färgsättning och att tuffa till en hotellentré.
- Jag har aldrig gjort någonting liknande tidigare, jag vet inte alls om det är min grej. Vi får se vart det tar vägen... säger Eva.