Stort bråk om politikers arvode

Tekniska nämndens ordförande Karl-Johan Boberg (C) får hård kritik för hur ledamöternas ersättningar hanteras. Tommy Gardell (S) menar att "Det är för jäkligt" – och menar att det kommer leda till avhopp.

Foto: Montage

BRÅKET I NÄMNDEN2019-08-22 11:00

Bråket om ersättningarna började efter nämndens sammanträde i maj. Ledamöter i nämnden ska då ha nekats ersättning för tiden som de har lagt på uppdraget som förtroendevalda. Enligt Tommy Gardell, andra vice ordförande, borde de ledamöterna ha fått ersättning för åtta timmar, men ordföranden godkände bara fem timmar.

– Det är för jäkligt. Jag blir upprörd. En ledamot har redan hoppat av. Skriver man heldag i kallelsen så är det åtta timmar man ska ha ersättning för, säger Tommy Gardell.

LÄS PER EDMANS (V) INSÄNDARE HÄR

Nämndordföranden Karl-Johan Boberg svarar så här på kritiken:

– Man kan tycka att ersättningarna är för låga, men så länge vi inte ändrat dessa regler så ska vi följa reglerna som gäller.

Region Gotland har regler för hur den här typen av ersättningar ska skötas. De finns samlade i dokumentet Ersättning till Region Gotlands förtroendevalda. Det uppkomna bråket handlar om hur dessa regler ska tolkas.

LÄS KARL-JOHAN BOBERGS INSÄNDARSVAR

Per Edman (V), ledamot i tekniska nämnden, är kritisk till hanteringen.

– Jag tycker att det har blivit snålt sedan den nya ledningen tog vid. Det här tycks vara ett led i allianspartiernas sätt att spara pengar. Det var mer generöst när Tommy Gardell var nämndordförande, även om jag vill understryka att det inte handlar om några stora summor precis, säger

Karl-Johan Boberg medger att reglerna borde ändras framöver, men vill tona ner konflikten.

TOMMY GARDELL "BETER SIG SKAMLIGT"

– Det här är sådant som bara spär på politikerföraktet, säger Karl-Johan Boberg.

Tekniska nämnden sammanträder härnäst 28 augusti.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om