Genom åren har Hotel Stelor fått många positiva omdömen, med en placering bland International Travellers topp 100 som ett exempel. Senast i höstas fanns anläggningen med på Town & Country Magazines lista över världens 83 främsta jetsethotell. Omnämnanden har tidigare dykt upp i Condé Nast Traveller och i hotellguiden Mr & Mrs Smith.
Restaurangverksamheten finns med i White Guide. Det sistnämnda ligger de nya ägarna, My Wrethagen och Linus Ström, delvis bakom då de redan verkat i Stelors kök några somrar.
– Vi gick upp en klass i White Guide i år och vi vill bygga vidare på konceptet kring maten, till exempel med hummerpremiär under lågsäsong, berättar My Wrethagen.
Hennes sambo, stjärnkocken Linus Ström, ska dock hålla en låg profil i köket. Detta styrs i stället av Felix Ahlin – som tar med sig vännen Olle Broström, en av de gotländska Årets kock-finalisterna 2017. Båda kommer närmast från den prisbelönta restaurangen på Fotografiska museet.
My Wrethagen, som också är från Gotland, är inte utan meriter hon heller. Hon är konsult inom destinations- och hotellutveckling, har tidigare jobbat på Vinäger i Visby samt på lyxhotellet Djupvik och var en av personerna bakom Gåsens lada i Burgsvik.
Därför verkar hon inte särskilt pirrig inför övertagandet av Stelor – trots det fina arv som ska förvaltas.
– Visst är det lite nervöst, men vi har arbetat med många bra produkter tidigare. Och från de ställen jag jobbat på har jag ett tryggt nätverk, resonerar My Wrethagen.
Hon känner dessutom Karin Cedergren, som nu säljer verksamheten, mycket väl och fortsätter att bolla idéer med henne.
För säljaren var det egentligen inte planerat att lämna över nu.
– Men det blev helt självklart när My och Linus frågade. Att de tar över rodret kommer innebära att Stelor fortsätter att utvecklas samtidigt som vi som gäster kan känna igen oss, säger Karin Cedergren – som alltså redan ser sig själv som gäst:
– Som grannar till ett av världens bästa hotell och en restaurang med mat i toppklass så ska jag hänga en hel massa på Stelor, säger hon om framtidsplanerna.
För många har platsen i fråga också blivit ett kulturellt besöksmål, i och med de kändistäta konsertkvällarna. Även detta får en fortsättning.
Marit Bergman, Daniel Lemma, Frida Hyvönen, Eric Gadd och Thomas Andersson Wij är inbokade för spelningar i sommar.