Arbetslösa får hjälp att hitta dolda jobb
Arbetsförmedlingen har inlett ett samarbete med KFG Sverige AB och Lernia. Syftet är att lotsa ut fler långtidsarbetslösa i arbete genom att bland annat spåra upp "dolda" jobb.
De arbetssökande erbjuds fler möjligheter i form av den erfarenhet och kunskap som finns bland de nya aktörer som Arbetsförmedlingen anlitar.
Samarbetet inleddes i maj i år och i genomsnitt kan 60 arbetslösa få stöd och insatser hos KFG (Kompetens- och förändringsgruppen) Sverige i två grupper (120 personer) per år. Men har man bra omsättning, många som går ut i arbete, så kan fler slussas in. Hos Lernia ska ytterligare i genomsnitt 14 deltagare få förstärkt jobbcoachning upp till sex veckor.
De arbetssökande får bland annat coachning för att bättre anpassa sina resurser till vad företagen vill ha av de sökande och också hjälp med kontakter med presumtiva arbetsgivare. En viktig del inte minst på Gotlands där andelen småföretag är hög vilket ofta innebär att man inte går ut med de arbetstillfällen som finns eftersom man inte vill administrera en mängd ansökningar. Och det handlar också om att leta upp dessa "dolda" jobb.
- Vi räknar med att en tredjedel av jobben är synliga i Platsjournalen, konstaterar Tina Ersson.
Jobbletning
- I dag har vi 54 inskrivna och 17 ute på aktiviteter, säger Mats Jonsson vid KFG Sverige AB. Vi gör rätt när vi får ut folk i arbete, det är glädjande när det lyckas. (Företaget får ersättning dels i form av en grundersättning, dels en provisionbaserad sådan byggd på resultat).
- Vi har öppnat på 20 orter i landet och Gotland är bland de tre första, säger KFG:s Jan Nord.
I Visby håller företaget till i halva Landsarkivets tidigare fastighet vid Visborgsgatan i Visby och där har man för närvarande fyra anställda varav en enbart har som uppgift att leta dolda jobb.
Lernia arbetar på ungefär samma sätt, det handlar om att få fram jobben.
- Men de vi arbetar med har redan gått igenom en del utbildningskurser så här spetsar man sig och hittar nya sätt att söka jobb, säger Vivanne Olofsson. När man gått arbetslös så länge handlar det också om att ingjuta mod.
Tina Ersson:
- Vi har höga förväntningar om att det här ska bli bra. Nu finns det möjlighet att träffa andra än myndigheten Arbetsförmedlingen. En privat aktör tillför ett mervärde med andra infallsvinklar.
Samarbetet ska 2009 ut. Sedan följer utvärdering och om parterna är nöjda blir det en fortsättning. Option på en sådan finns.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!