Thomas Ăstlund, 49, har en lĂ„ng och framgĂ„ngsrik karriĂ€r bakom sig som ishockeymĂ„lvakt.
Han har representerat klubbar som AIK, DjurgÄrden och schweiziska Gottéron. Han har ocksÄ vaktat mÄlet för Tre Kronor i tvÄ VM-turneringar.
Ăstlund har ocksĂ„ lĂ„ng erfarenhet inom köttbranschen och Ă€r sedan 2004 vd för Svenskt butikskött AB.
2011 tog familjeföretaget över Gotlands slagteri.
Sedan har det hÀnt saker.
ââDĂ„ var vi runt 20 anstĂ€llda och nu Ă€r vi 220 personer. 150 av dem finns pĂ„ Gotland, sĂ€ger Thomas Ăstlund.
Bara i höstas tillsattes mellan 20 och 30 tjÀnster.
ââVi har tvĂ„ starka varumĂ€rken i âKravmĂ€rktâ och âSmak av Gotlandâ som ligger i tiden. Konsumenterna Ă€r betydligt mer medvetna nu och vet vad dem vill ha.
Företaget har ökat försĂ€ljningen med 30 procent under 2014 och Ăstlund upplever ett gott samarbete med de gotlĂ€ndska bönderna.
ââVi har en bra relation och har öppnat upp vĂ„r verksamhet för uppfödarna och har en bra dialog.
Namnet hÀngde med
Thomas Ăstlund fick smeknamnet âOstenâ i övre tonĂ„ren.
ââDet var under tiden pĂ„ hockeygymnasiet. Det fanns vĂ€l nĂ„gra hĂ„l nĂ€r jag stod i mĂ„l och Ă€r kopplat till mitt efternamn. NĂ„gon tyckte att det var skoj och sedan hĂ€ngde namnet med en. Det kĂ€nns nĂ€stan som att alla hade nĂ„got smeknamn pĂ„ den tiden, sĂ€ger Thomas Ăstlund.
Efter nio sÀsonger i AIK vÀrvades han till rivalen DjurgÄrden 1992.
ââJag började med hockey nĂ€r jag var 11 Ă„r. MĂ„lvakt kĂ€ndes givet eftersom Leif âHonkenâ Holmqvist var min stora idol.
Mycket har hĂ€nt inom sporten sedan dess â inte minst för burvĂ€ktarna.
ââDet finns en helt annan utbildning i dag, dĂ„ existerade knappt nĂ„gra mĂ„lvaktstrĂ€nare över huvud taget.
Ăstlund var en sĂ„ kallad standup-goalie. Nu Ă€r det inte ovanligt att mĂ„lvakterna sitter ner pĂ„ knĂ€na och jobbar lĂ€ngs isen.
ââJag skulle inte gĂ„ ner fick man lĂ€ra sig. Det var vĂ€l först nĂ€r jag kom till DjurgĂ„rden som jag fick veta att det var okej att gĂ„ ner. DĂ„ var jag 27 Ă„r, skrattar Thomas Ăstlund.
Hur var det att ta steget frÄn AIK till DjurgÄrden?
ââSpeciellt. Jag hade ett femĂ„rskontrakt med AIK och hade Ă€nnu tre Ă„r kvar pĂ„ det nĂ€r jag bytte. AIK hade haft kĂ€rvt med pengar en lĂ€ngre tid och fick en rĂ€tt bra slant för mig. Men visst var det en chansning och ett ovanligt klubbyte. Det var en del sura miner.
Drog till NHL
I DjurgÄrden skulle han ersÀtta Tommy Söderström som flyttat till NHL-klubben Philadelphia Flyers.
Klubbytet blev ett lyft för Ăstlund och karriĂ€ren tog fart pĂ„ allvar.
Ăstlund höll nollan i sitt första derby mot sitt gamla lag. RĂ€ddningsprocenten blev bĂ€ttre och bĂ€ttre och efter tvĂ„ sĂ€songer i DjurgĂ„rden blev han uttagen att representera Sverige i hemma-VM vĂ„ren -95. Det slutade med en silvermedalj efter att Finland vunnit finalen.
NÄgra Är tidigare hade han debuterat i blÄgult tillsammans med en viss Mats Sundin.
Sommaren 1996 gick flyttlasset till Schweiz och Gottéron. Det blev fem Är i alplandet innan han ÄtervÀnde till DjurgÄrden dÀr han sedan avslutade karriÀren.
ââSchweiz var en kul utmaning, mĂ„nga spelare flyttade dit dĂ„. I GottĂ©ron spelade jag ihop med Bykov (Vjatjeslav) och Chomutov (Andrej). Klubbarna fick ha tre utlĂ€nningar i laget pĂ„ den tiden. Ăven Makarov (Sergej) lirade med oss ett Ă„r.
Vilken var din bÀsta sÀsong?
ââHĂ€r hemma i Sverige var det 1994âââ1995 för mig personligen. DjurgĂ„rden vann serien, men blev sedan utslagna direkt av HV71 i kvartsfinal. DĂ„ gick det bra i Tre Kronor och VM ocksĂ„. SĂ€songen 1997âââ1998 var ocksĂ„ bra i Schweiz.
Ofta pÄ Gotland
Gotlands slagteri med Thomas Ăstlund i spetsen nominerades under hösten till Ă rets företagare pĂ„ Gotland.
ââDet var kul för vĂ„r verksamhet eftersom vi Ă€r en stor arbetsgivare pĂ„ ön.
SjÀlv har han sitt kontor i Stockholm, men besöker ofta Gotland.
Under Äret planerar Gotlands slagteri att bygga om för att kunna ha möjligheten att öka sin kylkapacitet.
ââDet slaktas en hel del. I höstas till exempel körde vi skift med julskinkan redan frĂ„n september, fortsĂ€tter Thomas Ăstlund.