Antalet anmälda brott på Gotland i juli uppgick preliminärt till 701. En marginell minskning jämfört med de 711 anmälningarna i juli månad 2016, enligt statistik från Brottsförebyggande rådet, Brå.
Hot och kränkningar ökade från 73 till 90, narkotikabrotten ökade från 105 till 114 och även cykelstölderna blev fler; från 52 till 72.
Brottsrubriceringar där antalet anmälningar minskat är bland annat skadegörelsebrott och fickstölder.
Olika grader av misshandel minskade från 72 till 45 och för det som rubriceras som våldsbrott var minskningen från 85 till 57.
Magnus Frank är kriminalpolis och känner igen sig i statistiken:
– Det känns som vi haft en lugnare sommar. Vad det beror på? Svårt att säga, men delvis typ av besökare på ön. Är det mycket familjeturism syns det inte i våldsstatistiken, de är inte ute i krogmiljön på samma sätt.
Enligt en artikel i DN fortsätter, nationellt sett, högen av ouppklarade brottsutredningar att växa.
Vid halvårsskiftet fanns nära 145 000 öppna ärenden, en kraftig ökning jämfört med samma tid 2015 och 2016.
Ärenden som trafik- och narkotikabrott ökade dock under första halvåret, medan utredningar om våld och andra brott riktade mot personer däremot minskar.
Kritikerna kallar insatserna mot narkotikabrott och trafikbrott för ”pinnjakt” då de är förhållandevis enkla att lösa och därmed snabbt förbättrar statistiken utan att det egentligen minskar brottsligheten.
Johan Grenfors var tidigare polismästare i Visby i drygt tre år, till och med maj 2011.
I dag är han biträdande chef för Noa, polisens nationella operativa avdelning.
Han håller inte med om kritiken och menar, i intervjun med DN, att det är viktigt att ingripa mot den brottsligheten.
Däremot tycker han det är problematiskt att antalet utredningar om våldsbrott fortsätter att minska:
– En viktig förklaring är ökningen av gängkriminalitet som är särskilt svår att utreda, säger han till DN.
Sedan polisens stora omorganisation i januari 2015 har rikspolischef Dan Eliasson bett om tålamod.
Även Johan Grenfors när dessa förhoppningar om en vändning:
– Det finns ingen anledning att ta ut segrar i förskott. Vi måste bli bättre. Men siffrorna har ändå planat ut något, säger han till DN.