KLART: Gotlands Media flyttar till nya lokaler

Nu är det klart att Gotlands Media kommer att flytta från Visborg ner till Visby hamn. "Jag är mycket glad", säger bolagets vd Tiina Mykkänen.

Gotlands Media kommer flytta till nya lokaler på Kopparsviksgatan 11 i Visby hamn.

Gotlands Media kommer flytta till nya lokaler på Kopparsviksgatan 11 i Visby hamn.

Foto: Lasse Linusson

FLYTTDAGS2019-08-14 17:35

Gotlands Media, med tidningar som Gotland Allehanda, Gotlands Tidningar och Helagotland.se, kommer att lämna de nuvarande lokalerna på Visborgsallén 39-41 under nästa år. Bolaget har varit i sina nuvarande lokaler i över sju år. I mitten av juni 2012 gick flytten från Broväg till de nya gemensamma lokalerna på Visborgsområdet – men nu är det dags för nästa flytt. Den här gången kommer bolaget att flytta till nya lokaler på Kopparviksgatan 11 i Visby hamn. För en tid sedan signerades kontraktet med fastighetsägaren.

– Jag är mycket glad över att vi hittat nya lokaler i Visby som uppfyller de krav vi satt upp. Vi sitter nu i lokaler som är alldeles för stora och inte ändamålsenliga för den verksamhet vi bedriver idag. Vidare har vi stora delar av våra affärskunder i och kring Visby centrum, säger Tiina Mykkänen, vd för Gotlands Media.

Flytten kommer att genomföras under våren, alternativt under försommaren. Exakt datum är inte satt. Tiina Mykkänen tror att flytten kommer att vara positiv för bolagets medarbetare, samt även för kunder som vill komma och besöka bolaget.

– De nya lokalerna kommer gynna samarbetet internt, göra att vi kommer närmare många av våra affärskunder och vara mycket mer kostnadseffektiva. Jag är också helt övertygad att omgivningen med parken i Palissaderna, havsutsikten och närheten till fler lunchställen är ett lyft för medarbetarna, säger Tiina Mykkänen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!