2009 var tufft för lantbruket
Det gångna året var extremt tufft för många lantbrukare.Särskilt för växtodlings- och mjölkföretagen.- De tappade mellan hälften och en tredjedel av sitt driftsresultat, säger Stefan Nypelius, LRF Konsult i Visby.
- Mjölkpriset sjönk väldigt mycket under 2009, samtidigt som kostnaderna steg. Mjölkpriset behöver gå upp, och det man kan göra för att påverka det är att satsa på kvalitet, på fett och protein och ren mjölk.
Dyr gödning
- Växtodlarna hade stora kostnader för dyr gödning och dyr diesel. Och många gårdar tappade flera hundra tusen kronor när priset sjönk mellan sådd och skörd. Det berodde på att det var ett bra skördeår i hela världen, säger Stefan Nypelius.
Han tror att det kommer att bli fler konkurser inom lantbruket i Sverige i år, men att de ändå hamnar på en låg nivå.
- Jordbruket har ju alltid ett värde i grunden, i form av mark och byggnader, därför blir det sällan konkurs även om man lever på marginalen.
Och de som satsat på storskalighet har inte klarat sig bättre än de små. Snarare tvärtom.
Vänder i slutet av året
- Kalkyler har visat att storlek är lönsamt. Men under förra året fick de stora mindre över än de små, oavsett produktionsgren. Större företag har ju anställda som ska ha lön, vilket de flesta små inte har.
Stefan Nypelius tror att det kommer att ta till slutet av det här året innan lantbrukarna får bättre lönsamhet. Men det beror på hur snabbt konjunkturen vänder, hur vädret blir och hur skördarna i övriga världen blir.
- Det är viktigt att tänka på kostnaderna, att försöka få ut så mycket som möjligt av varje insats man gör. Att stanna upp, tänka efter vart man är på väg och vad som ger snabbast resultat.
Och den som står på fler ben har en fördel nu när priserna rör sig mycket, för de rör sig oftast inte samtidigt inom alla produktionsområden.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!