Under sommaren har projektgruppen för Gotland Arena legat lågt. Men allt går enligt planerna menar Alf Johansson.
Projektgruppen består av cirka 30 personer från 17 olika orter, varav fem från fastlandet. Tillsammans jobbar dom för att driva projektet framåt genom att bena ut alla frågetecken.
- Vi är inte några proffs, men vi lär oss under resans gång, säger Alf.
Målet är fortfarande byggstart 2009 för den 10 000 kvadratmeter stora arenan som ska vara ett gotländskt manifest över det gotländska materialet. Den första tiden med Leader+ projektet är över, och nu återstår bara resten. Enligt Alf är det fler och fler som intresserar sig för projektet, och nätverket bara växer. Men några detaljer om finansiärer vill han ännu inte avslöja.
- Det är ingen ko på isen om man säger så, men först måste förarbetet göras, och det är precis vad vi håller på med, säger Alf.