Annie - en rask 100-åring firade med öppet hus
När Annie fyllde 100 år fick hon en stegräknare.- Det är nog risk att den blir överbelastad, skrattar en av hennes släktingar, Itta Johnson, en av många som kommit för att fira Annie Nyströms 100-årsdag.
fotomodell? Hur många bilder ska han ta på mig, undrar Annie Nyström på sin 100-årsdag.
Foto: Tommy Söderlund
- Jag har varit ute och gått i skogen varenda dag medan de andra sover.
Att ligga längre, tror hon inte är så bra.
- Då stelnar man till i benen. Och inte hjälper det att sitta på stolar och fundera heller.
Hon går upp tidigt, mellan halv sex och halv sju.
- Nu har jag har gått med stavar i tio år, på vintern också.
Vanlig mat
I mars fick hon sluta med det, åtminstone tillfälligt då hon bröt lårbenet. Men nu är hon på benen igen och fortsätter sina promenader. Rullatorn har varit hennes stöd under rehabiliteringen.
Själv säger hon att det är motionen som hållit henne igång.
- Jag har bara ätit vanlig mat och så har jag jobbat, vävt och virkat, berättar hon.
På födelsedagen hade hon bjudit släkt och vänner på fest i Gurkans kvarterslokal i Visby. Där tog hon emot gästerna, vacker i sin röda dräkt och helt klar i tanken.
- Jag har inga problem med minnet. Jag kommer ihåg allt, både det som hände för länge sedan och det som är nära i tiden. Och bättre än många unga.
Det sa "Klick"
Hon berättar om hur hon kom till Gotland 1949.
- Jag skulle hälsa på en väninna som fått barn på Gotland.
Det var då hon träffade Sven och det sa "Klick" direkt. Paret gifte sig och bosatte sig i Källunge. Hon blev änka 1960.
På Broväg i Visby har hon bott ända tills i mars. Släktingarna berättar den ena historien efter den andra om allt hon gjort
- Hon läser tidningen varje dag och tycker det är tråkigt att de gamla omkring henne är tråkiga som inte gör det. Hon har ju ingen att disktuera med då, säger Itta Johnson.
Gillar skidor
På vintern följer hon all skidåkning på tv, både längd och utför.
- Ringer man och hör hur hon mår en söndagförmiddag svarar hon bara: Bra, jag ser på skidåkning. Sedan lägger hon på luren, skrattar Itta Johnson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!