Antalet kommunalråd minskas
Eva Nypelius nomineras till kommunalråd och ordförande i kommunstyrelsen och Lars Thomsson, kommunalråd och ordförande i byggnadsnämnden. Moderaterna nominerar två halvtids kommunalråd, nämligen Lena Celion och Gustaf Hoffstedt.Moderaterna nominerar Lilian Edwards till ordförande i kommunfullmäktige.
Lars Thomsson, som nomineras till ordförande i byggnadsnämnden får också ett samordningsansvar för samhällsbyggnadsfrågor.
Moderaterna har valt att nominera två kommunalråd på halvtid som därutöver blir ordförande i en nämnd. Lena Celion nomineras till vice ordförande i kommunstyrelsen och ordförande i BUN, Barn- och utbildningsnämnden. Gustaf Hoffstedt nomineras till kommunalråd på halvtid och ordförande i Social- och omsorgsnämnden.
Lilian Edwards har nominerats av moderaterna till ordförande i kommunfullmäktige.
Nu kommer respektive partiers valberedningar att jobba med nomineringar. Den nya kommunstyrelsen kommer att väljas och tillträda den 1 november och övriga nämnder väljs av kommunfullmäktige i december och tillträder från och med 1 januari 2007.
"En skattesänkning skall ske från 2007. För att möjliggöra successiv skattesänkning och göra Gotland attraktivare som boendeplats krävs att kostnadsutvecklingen bromsas upp i kommunen för en långsiktigt hållbar ekonomi", skriver alliansen i ett pressmeddelande i går kväll.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!