Aronsveen vd för dotterbolag till PayEx

Ny vd för PayEx Collection blir Leif Erling Aronsveen, tidigare IT-direktör vid Bankenes BetalingsSentral AS i Norge.

Gotland2007-10-10 09:37

Efter att PayEx för en tid sedan strukturerades om finns i dag fem dotterbolag. Chef för hela koncernen är Krister Fingal. Nu meddelas vem som blir vd för dotterbolaget Payex Collection. Det blir Leif Erling Aronsveen, stationerad i Norge. Han har tidigare arbetat vid industriföretag som Hydro och Elkem.
-Det kommer att bli ett spännande uppdrag att få leda PayEx Collection framöver. Med min erfarenhet hoppas jag kunna bidra till vidare utveckling och tillväxt, både för PayEx Collection och hela PayEx-koncernen, säger Leif Erling Aronsveen i en skriftlig kommentar.

Förutom PayEx Collection finns fyra ytterligare dotterbolag; PayEx Solutions, PayEx Finans och PayEx i Danmark och Norge som också har varsin vd.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om