Bättre koll på haven

Nu skall Östersjö- och Nordsjöregionen övervakas bättre.

Gotland2010-01-11 12:23

I samband med att Sverige stått för EU-ordförandeskapet så har frågan om att samordna sjöövervakningen inom EU varit prioriterad. Bättre samordning skulle göra det lättare att hantera kriser och katastrofer på de nordeuropeiska haven. Dessutom skulle det innebära en förbättrad brottsbekämpning, fiskerikontroll, tull- och gränskontroll, sjösäkerhet och sjöfartsskydd bland annat.

Ett tvåårigt-projekt, med en budget på drygt 3 miljoner kronor, kommer därför att ledas av Kustbevakningen med säte i Karlskrona där cirka fem personer kommer att arbeta. I projektet deltar 24 myndigheter från tio länder från  Belgien, Estland, Finland. Frankrike, Lettland, Litauen, Norge, Polen, Sverige och Tyskland.
Tio svenska myndigheter medverkar. Kustbevakningen, Fiskeriverket, Försvarsmakten, Naturvårdsverket, Rikspolisstyrelsen, Sjöfartverket, Sveriges geologiska undersökning, Sveriges meterologiska och hydrologiska institut, Transportstyrelsen och Tullverket.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om