Bestörtning och besvikelse på Öland

Beslutet att avbryta sommarens innevarnade trafik mellan Öland och Gotland väcker starka känslor på Öland. Det framgår av ett brev från Borgholms kommun riktat till Destination Gotlands VD Jan-Erik Rosengren.

Gotland2009-08-03 15:40

På grund av fartygsolyckan den 23 juli har Destination Gotland bestämt sig för att avbryta trafiken mellan Öland och Gotland den resterande delen av sommarsäsongen. Borgholms vikarierande kommunalråd Per Lubin uttrycker nu i ett brev stor besvikelse över beslutet och en förväntad kompensation.

Inledningsvis påpekar Per Lubin att en tur mindre mellan den frekventa Visby-Nynäshamn-sträckan skulle ha varit en bättre lösning. Han skriver att Borgholms kommun satsat 300 000 kronor på marknadsföring av trafiken mellan öarna och att ölänningarna förväntar sig att Destination Gotland under nästa år står för marknadsföringskostnaderna samt arbetar fram en bättre turlista som gör det möjligt för resande från Öland att göra en dagsutflykt i Visby. Per Lubin hävdar också att det bör finnas bättre beredskap som garanterar att något liknande inte inträffar igen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om