Betalade undre världen för tips

I slutet av 1990-talet lejde Gotlands museum före detta Säpoagenten Donald Forsberg som privatspanare, för att utreda stölden av Havorringen.
Han fick pengar av museet för att ta kontakt med kriminella personer i den undre världen.

Spanade. Donald Forsberg fick pengar från museet för att skaffa information om vad som hänt med Havorringen.

Spanade. Donald Forsberg fick pengar från museet för att skaffa information om vad som hänt med Havorringen.

Foto: Henrik Radhe

gotland2011-08-31 04:00

Efter att fallet med Havorringen som stals från Gotlands museum 1986 åter aktualiserades av GA förra veckan, har museichefen Lars Sjösvärd pratat med sin personal för att få reda på mer i ärendet. Då har han bland annat fått reda på att Gotlands museum anlitat den före detta Säpoagenten Donald Forsberg som privatspanare.

- Det här är en ganska märklig historia. Efter vad jag förstår så har museet alltså betalat ut pengar till Donald Forsberg för att han på egen hand skulle utreda stölden av Havorringen, säger Lars Sjösvärd.

Hur ser du på den uppgörelsen?

- Det verkar konstigt att man skulle använda museets pengar till detta. Men både förra och förrförra museicheferna har bekräftat för mig att det var så.


Pengar för information
När GA kontaktar Donald Forsberg bekräftar han att han gjorde en uppgörelse med en chefsperson på Gotlands museum i slutet av 1990-talet.

Det var han själv som kontaktade personen i fråga för att diskutera stölden av Havorringen.

- Jag ville veta vad de på museet hade för ideer om vem som kunde ha ringen och var den tagit vägen. Det visade sig att de inte hade så mycket information, så jag sa att jag kunde gå vidare med de indikationer jag hade. Man avsatte då en summa som jag kunde använda för att få tillgång till information från undre världen.

Hur skulle pengarna användas?

- Det handlade om kontakter med undre världen. Om man vill diskutera sådant här med personer i den undre världen, då finns det alltid ett pris. Annars kommer man ingen vart.

Hur stora summor rörde det sig om?

- Det måste jag hålla mellan mig och den person jag rapporterade till. Men det är pengar som gjorde stor nytta.

Donald Forsberg rapporterade kontinuerligt tillbaka till sin kontakt vid museet. Han understryker att han under hela tiden också informerade Gotlandspolisen om vad han kommit fram till.

Han menar sig nu vara ganska säker på var Havorringen befinner sig.

- Cirklarna har blivit mindre och mindre, säger han.

Museichefen Lars Sjösvärd säger att han inte fått del av den information som Forsberg skaffat fram.


"Jag är förvånad"
- Jag är förvånad över att inte ha fått veta mer om vad som kommit fram om Havorringen. Jag förväntar mig att få den information som Donald Forsberg har inhämtat, säger han.

Han kommer nu att granska museets gamla räkenskaper för att ta reda på vad som betalats ut och på vilket sätt.

- Jag ska gå till botten med det här och se hur det gått till egentligen. Vi måste reda ut de frågetecken som finns kring det här.

Havorringen hittades 1961 i samband med utgrävningar vid Havor i Hablingbo.

Den placerades på Fornsalen och kunde beskådas i 25 år tills den stals i juni 1986.

Brottet preskriberades 1996. Fallet kan dock tas upp igen då det är ett brott mot fornminneslagen att hantera ringen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!