Billiga gator på Gotland

Gotlands kommun lägger ner mindre pengar på park- och gatunderhåll än andra. Men har ändå renare och finare, visar en jämförelse.

Gotland2010-10-06 10:08


Gotlänningarna lägger minst skattepengar av alla på gatuunderhåll. I alla fall av de sju kommuner som valts ut i ett jämförelseprojekt som drivits av Sveriges kommuner och landsting, SKL, och som idag presenterar en rapport.
Ändå är det renare och snyggare på gator och grönområden här än i de andra kommunerna i studien; Eskilstuna, Jönköping, Linköping, Norrköping, Västerås och Örebro.

Svårt att mäta

SKL har på detaljnivåjämfört tre års park- och gatuunderhåll i de sju kommunerna, utifrån tillgänglig statistik hos Statistiska centralbyrån och ifrån kommunernas egna uppgifter.
En av de bärande slutsatserna är i och för sig att det är väldigt svårt att jämföra kommuner med varandra eftersom de mäter så olika, men det dras ändå ett antal slutsatser om effektivitet och kvalitet.

...Som till exempel att:
Gotland lägger 686 kronor per invånare och år på gator, vägar och parkeringsplatser, att jämföras med t.ex. Jönköpings 1 385 kronor.

På Gotland börjar snöröjarna att röja snö vid 6 centimeters snötäcke. I Linköping, Norrköping och Västerås.

På Gotland är 12 procent av de allmänna utomhuslamporna energisnåla, medan t.ex. Jönköping har 86 procent energisparlampor.

Lekplatsernas standard är låg överlag och den har dessutom försämrats, utom i Linköping. Gotlands kommun uppskattar själva att endast knappt var tredje lekplats är i bra skick, vilket är nära en bottenplats.

Gotland har störst parkyta av de sju kommunerna, mätt i antal kvadratmeter, men har ändå inte dyrast parkskötsel.  70 procent av gotlänningarna är nöjda med hur parkerna sköts, enligt kommunens egen uppgifter.


En av utgångspunkterna för mätningen är att hitta bättre metoder för jämförelser mellan kommunerna - och för att i förlängningen minska skillnaderna mellan dem. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!