Biografen i Roma är såld

Det tog lite tid, men nu är biografen i Roma såld. Men någon fortsatt bioverksamhet blir det inte.

Gotland2008-03-14 13:44

Försäljningen av biografen gjordes upp i förra veckan. Prislappen för 50-talsbiografen hamnade på 450 000 kronor. Och köparna är ett par som enligt mäklaren tänkte använda salongen till bland annat fritidshus och ateljé.

Säljarna, Roma Idrottsförening, är både nöjda och inte nöjda.

- Nöjd ska man väl aldrig vara, men vi är ju glada att vi fick det sålt. Vi har inte haft några förbehåll för vad köparna får göra och inte göra med fastigheten. Det viktigaste är att dom tar hand om byggnaden, säger Anders Larsson, Roma Idrottsförening.

Biografen har en 50-talsstandard, vilket också varit föreningens nisch när de marknadsfört sig. Men det räckte inte till.

- Vi klarade inte av att få marknad på en bio i Roma. Men det är väl som med allt annat, det utvecklas. Med dessa moderna ljud- och bildanläggningar så kan man ju se på bio hemma i sitt eget vardagsrum, säger Anders Larsson.

Visst kom det folk till bion, men Anders menar att om föreningen inte får någon vinning på det så kan man inte fortsätta.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om