Han ansöker nu hos regionstyrelsen om att bli anvisad den marken för att få bygga bostäder här.
Omkring 50 lägenheter på vardera platsen, är tanken.
- Det här är tänkt som bostäder för människor över 55 år och för dem som vill flytta till Gotland. För dessa grupper är läget avgörande. Vår statistik de senaste tio åren visar att när vi bygger i sådana här så kallade trippel A-lägen, med antingen havsutsikt eller centrumläge, så är andelen köpare eller hyrare ungefär 25 procent hitflyttade från fastlandet. Hela 75 procent är alltså gotlänningar, säger Håkan Ohlsson.
Inga nära grannar
Gamla speedwaybanan och dess parkering borde inte vara något problem att bebygga eftersom det inte finns några nära grannar och stråken för friluftslivet blir kvar, resonerar han.
- Det skulle vara en naturlig förlängning av det som nu har byggts på Galgberget att bygga lägenheter i hus på fyra-fem våningar där.
- Och kilen mellan Trojaborg, S:t Göransgatan och vägen upp till krematoriet är bitvis igenvuxet och rena träskmarken som inte används till något. Kärleksstigen och strövområdena ligger ju ovanför så de påverkas inte, säger Håkan Ohlsson.
Områdena måste planläggas innan det kan byggas, men om två till fem år borde det vara klart, tror han.
Prisvärt för ungdomar
Håkan Ohlsson och Wisab vill också bygga bostäder för andra grupper, för ungdomar och barnfamiljer. Han ansöker därför även om mark för att kunna fortsätta bygga lägenheter av den typ som just nu byggs i Jungfruparken.
- Det har visat sig attraktivt och prisvärt för ungdomar och barnfamiljer i åldern 25-30 år. Har båda jobb så blir det inte dyrare än att hyra en lägenhet, menar han.
Något särskilt läge för dessa bostäder har han inte pekat ut, men det bör vara innanför Färjeleden/Visbyleden, anser han.