"Bombmannen" fick åtta månader

Den 45-årige man som åtalats misstänkt för bland annat förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse, hot mot tjänsteman och narkotikabrott fick igår sin dom av Gotlands tingsrätt.
Han döms till åtta månaders fängelse. Men åtalet för förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse ogillas.

Gotland2007-02-02 06:00
Tingsrätten skriver i sin dom att det är ostridigt att mannen har innehaft krut, vapendelar, ammunition och en hemgjord bomb, och att polisens bombgrupp förstört de misstänkta sprängmedel och den misstänkta rörbomb som hittades så att inga rester funnits för eventuell provtagning.
Utredningen har visat att det krävs aceton, väteperoxid och syra för att tillverka det högexplosiva TATP, triacetontriperoxid.

Svavelsyra och aceton
I mannens lägenhet hittades 17 flaskor aceton, varav många tomma, samt flera flaskor svavelsyra. Någon väteperoxid hittades inte. 45-åringen förklarade att han använt aceton i samband med marijuanaframställning och att han höll på att göra fyrverkeripjäser till nyårsafton och att det var därför han hade krut hemma.
- Tingsrätten anser att man inte utan vidare kan avfärda riktigheten av mannens uppgifter. Av bombexpertens uppgifter framgick också att TATP är ett högexplosivt och känsligt sprängämne som måste hanteras ytterst varsamt och att ämnet inte är lösligt i vatten. Det framstår därför som osannolikt att massan på tallrikarna och innehållet i de treorör, som mannen spolat ned i toaletten rört sig om TATP. Åklagaren har inte förmått styrka att mannen haft föremål som varit särskilt ägnade att åstadkomma en explosion eller annan ofärd på sätt som anges i lagen. Det kan heller inte anses styrkt att de föremål mannen haft varit ägnade att avsiktligen tillfoga annan person svår kroppsskada. Åtalet ska därför ogillas, skriver tingsrätten i domen.

Hot mot tjänsteman
När det gäller åtalspunkten hot mot tjänsteman och grovt olaga tvång anser tingsrätten att det genom mannens och en av polismännens berättelser står klart att 45-åringen gjort sig skyldig till hot mot tjänsteman, men inte till grovt olaga tvång.
Det är utrett att han genom hot om brottslig gärning uppsåtligen hindrat polismännen från att göra husrannsakan och hämta mannen till förhör och det är att anse som olaga tvång.
- För att olaga tvång ska bedömas som grovt måste gärningen innefatta pinande till bekännelse eller annan tortyr, vilket förutsätter kroppsligt eller själsligt plågande av större intensitet eller längre varaktighet. Tingsrätten finner att det olaga tvånget endast bör bedömas som brott av normalgraden.

Kränkta poliser
Samtliga fem poliser som var på plats hade begärt skadestånd på 5 000 kronor vardera för kränkning. Tingsrätten anser att en, högst två av poliserna skulle kunna komma ifråga för skadestånd. Men inte ens den polis som hade direkt kontakt med 45-åringen upplevde situationen som särskilt hotfull eller kränkande utan sa vid tingsrättsförhandlingen att det var en sådan situation som en polis får räkna med att möta.
Tingsrätten anser också att hoten inte har inneburit en så allvarlig kränkning att ersättning för detta bör betalas. Samtliga skadeståndsyrkanden ogillas därför.

Kvar i häktet
Mannen döms för hot mot tjänsteman i förening med olaga tvång, narkotikabrott i fem fall, brott mot alkohollagen och brott mot vapenlagen. Någon annan påföljd än fängelse anser tingsrätten inte kan komma ifråga.
Mannen förekommer under tolv avsnitt i belastningsregistret och dömdes senast i november 2003 till tre månaders fängelse för hot mot tjänsteman, olaga innehav av sprängämne, narkotikabrott och vapenbrott. Han har motsatt sig vård- eller frivårdsinsatser.
Mannen, som sitter häktad sedan den 8 december, ska stanna kvar i häkte tills domen kan verkställas eftersom tingsrätten anser att det finns risk att mannen på fri fot skulle fortsätta sin brottsliga verksamhet. Tiden i häktet kommer att räknas av fängelsetiden.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om