Branden i Hellvi släckt

Branden vid Sudergårde i Hellvi är nu släckt. Räddningstjänsten räknar med att mellan 40-50 hektar mark förstörts av branden.

Gotland2012-03-24 13:30

Vid 13-tiden på lördagen fick SOS larm om att det brann i terrängen vid Sudergårde i Hellvi.

Deltidsbrandkåren i Slite och Fårösund kallades ut först.

När brandbilen 201 från Slite skulle ta sig in i området körde man fast med bilen. Den satt så illa att man själva fick larma SOS och be dem kalla in ytterligare en deltidsbrandkår.

- Därför kallade vi in deltidarna från Kräklingbo också. Men nu har man lyckats dra loss Slitebilen och alla tre stationer kämpar med branden, säger Kerstin Drysén, ledningsoperatör vid Storstockholms brandförsvar.

Enligt en första rapport handlar det om en större gräsbrand, exakt hur stort område som brandhärjas visste man till en början inte.

Men från Storstockholms brandförsvar gjorde bedömningen att branden hotade både bebyggelse och skog i området.

Dessutom spärrade räddningstjänsten av väg 676 på grund av brandrisken.

Klockan 15.10 ansåg dock brandmästaren på plats att branden var under kontroll.

- Det var många små brandhärdar som uppstått. Släckningsarbetet försvårades av att vinden var stark. Men nu har vinden bedarrat och brandmännen har fått branden under kontroll, säger Kerstin Drysén.

De tre deltidsbrandkårerna med uppåt 15 brandmän kommer dock att vara kvar på brandplatsen i flera timmar till.

- Släckningsarbetet kan pågå länge till, säger Kerstin Drysén.

Men redan vid 16.40-tiden kunde räddningstjänstens personal  lämna brandplatsen.

- De är färdiga och har lämnat över till fastighetsägaren, säger Björn Hörnsten vid ledningscentralen för Storstockholms brandförsvar.

Mellan 40-50 hektar mark tros ha förstörts av branden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!