Det var vid särskolans rikskonferens i Varberg, som nyss avslutats, som barn- och utbildningsnämndens ordförande Lena Celion fick ta emot budkavlen för att nästa år i april anordna konferensen för cirka 700 deltagare, däribland rektorer.
En delegation om elva personer med representanter för både skola och näringsliv på Gotland har bevistat konferensen i Varberg. Planeringen för konferensen, som kommer att hållas i kongresshallen, är redan i full gång och samtliga hotellrum i Visby är redan uppbokade berättar Jan-Erik Eriksson, rektor på särskolan och projektansvarig för nästa års konferens i ett pressmeddelande.
Temat för konferensen på Gotland blir Vägar till kunskap, vilket också var temat för nämndordförandens tacktal till Varberg.