Kram- och tårtkalas hör till traditionen när Gotlands tidningar avslöjar vem som blivit lucia. Den här gången fick gänget festa på sötsakerna i redaktionens konferensrum.
- Ja, det är nog ingen idé att åka hem till Burgsvik. Mamma är i Egypten och pappa är i Portugal.
Hennes syster Josefin och brodern Joakim var inte heller hemma.
- Men jag har ringt till pappa. Han började nästan gråta, berättar Camilla Hansson.
Det här är inte första gången som hon spridit ljus i mörkret.
- Jag var lucia när jag gick i sexan. Då lussade vi i Öja skola, berättar hon.
Det var en bästis till Camilla som anmälde henne till Gotlands lucia.
- Hon tyckte att jag skulle passa som lucia och pratade med mamma som tog fram en bild. Jag visste ingenting förrän Rolf Wahlgren ringde och berättade att jag var en av 18 som tagits ut som luciakandidater.
Går på gym
Camilla Hansson har gått ut gymnasiet och tar ströjobb när hon kan få det.
- Jag jobbar på Folkeryds konditori då och då. Annars är jag med kompisar och går på gym eller simmar på Hemse.
Gotlands Tidningar nyhetschef Mats Pettersson uppvaktade med blommor och en inramad löpsedel.
- Lucia är ett otroligt viktigt evenemang för oss. Den ni gör, när ni sprider glädje, är något vi är stolta över. Det är roligt att ni vill vara med, sa han.
Ännu gladare blir nog FUB, föreningen för barn, unga och vuxna med utvecklingsstörning, som får alla pengar som luciaföljet samlar in.
- Vi har med oss bössor som folk kan stoppa pengarna i, säger Camilla Hansson som låter tärnorna göra det jobbet.
Det brukar bli många tusenlappar när hela programmet är genomfört och alla fått se och höra luciatåget.
Tufft program
Programmet är tufft. Under flera veckor är det mest vita särkar och vackra luciasånger som gäller för de sju flickorna. Turnén börjar redan på skyltsöndagen. Då tjuvstartar Lucia och hennes följe med ett framträdande utanför Österport. Sedan varvas sångrepetitioner med uppträdanden på julmarknader och andra ställen.
Och på fredagen den 7 december byter de luciasångerna mot nationalsången "Du gamla, du fria". De ska då lussa i ishallen vid Rävhagen i Visby. Två hemliga framträdanden är också inbokade. På luciadagen är det som mest intensivt och då ska Camilla och hennes tärnor hinna med 18 platser. Dagen avslutas i Visby domkyrka.
Ytterligare en dag fortsätter turnén.
Camilla blev Gotlands lucia 2010
Tillsammans med sina tärnor satt hon i ett fikarum i F-huset på Säve när hon fick beskedet. - Å vad roligt. Det känns jättebra, sa Camilla Hansson.
Gotlänningarna röstade fram Camilla Hansson som lucia men rösterna var rätt jämnt fördelade.
Foto: Tommy Söderlund
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!