Chefläkaren slutar efter bara en månad

Efter mindre än en månad har Region Gotlands nye chefläkare, Kurt Pettersson, valt att lämna uppdraget.

Kurt Pettersson slutar som chefläkare på Visby lasarett.

Kurt Pettersson slutar som chefläkare på Visby lasarett.

Foto: Arkiv

Gotland2022-11-03 09:32

Under hösten har Region Gotland anställt Kurt Pettersson, 58, som ny chefläkare med ansvar för flera områden: patientsäkerhet, beredskap, läkemedel, smittskydd och hygien. Han kom då närmast från rollen som Västernorrlands hälso- och sjukvårdsdirektör, samt biträdande regiondirektör. En tjänst han lämnade i april i år, efter cirka 1,5 år.

Nu, efter bara en månad, har Kurt Pettersson på egen begäran valt att säga upp sig från tjänsten som chefläkare och verksamhetschef för den nya enheten han skulle leda.

Anledningen, enligt honom själv, är att tjänsten utformats på ett sätt som han inte såg komma.

– Det är bara att beklaga och jag lägger ingen skuld på hälso- och sjukvårdsförvaltningens ledning i det här. Vi har haft en bra dialog under tiden jag varit här och alla medarbetare har varit fantastiska, säger Kurt Pettersson till GT.

Hans syn på den nya tjänsten har varit av mer strategisk art men att han, väl på plats, sett hur arbetet blivit alltmer operativt.

– Jag har en annan profil och den överensstämmer helt enkelt inte med den här tjänsten. Jag blev anställd för att driva ett strategiskt arbete. Men jag tror att det är just en operativ tjänst som regionen behöver och som det finns tjänsteutrymme för. 

– Det är förstås jättetråkigt för jag ser Gotland som mitt andra hem. Det finns ingen konflikt i detta utan det är ett beslut jag tagit som jag tror är det bästa för både mig och organisationen, fortsätter han.

Kurt Pettersson kommer att avsluta sin anställning den sista november.

– Kurt och jag har hela tiden haft en mycket öppen och bra dialog och jag har full förståelse och respekt för hans beslut då han har konstaterat att rollen inte passar honom, säger Marie Loob, hälso- och sjukvårdsdirektör i ett pressutskick på torsdagen.

Under perioden som rekrytering pågår till en efterträdare till Kurt Pettersson kommer Maria Amér att gå in som tillförordnad chefläkare/enhetschef i kombination med sin ordinarie roll som smittskyddsläkare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!