De förvandlade tallbacken till ett privat paradis

Lime. I den vita rabatten har stockrosen just slagit ut. foto: joel nilsson

Lime. I den vita rabatten har stockrosen just slagit ut. foto: joel nilsson

Foto: Joel Nilsson

Gotland2009-08-03 04:00
"Spegeldammen" är det senaste tillskottet på den sandiga tallbacke i Västergarn som Jan Andersson och Bengt Jönsson förvandlat till sitt privata paradis.
En båtliknande skulptur av Helena Andreeff gav idén. Den behövde en passande placering och resultatet blev en rektangulär bassäng där sex nyplanterade silverpäronträd längs långsidorna förhöjer känslan av svalka. Det hela ramas in av återanvända cementplattor där den grusade sidan vänts neråt.
Vid ena kortsidan står två skulpturala stolar för en stunds stilla kontemplation. Härifrån skymtar också fortsättningen på trädgården, som inte låter sig överblickas utan bjuder på nya vyer och överraskningar när vi sakta vandrar runt på den 7 000 kvadratmeter stora tomten.

150 olika sorters rosor blandas med mängder av perenner, kryddväxter, buskar, träd och klängväxter. Och växterna blandas med skulpturer, porlande vatten, humor och många kreativa och smakfulla skapelser.
- Gammeldags rosor är mitt stora intresse. De är säkra kort och trivs bra här när de väl rotat sig, säger Bengt.
Jan blandar dem gärna med moderna, remonterande sorter för att få blomning en längre tid. Men de kräver mer skötsel, gödning och vattning. Och trädgården är skapad så att den ska klara sig utan ständiga arbetsinsatser.
- Vi gör stora, rejäla anläggningar på vissa ställen och resten får vara fria ytor för diverse sysselsättningar, förklarar Jan.

En bit ifrån spegeldammen finns "rosetten", en rosengård där 140 plantor av 16 sorter i fyra färger planterats som i en spiral. I mitten reser sig "Buddhas händer" från Thailand på en betongpelare. Ett av fynden på de 28 pallar med diverse överskottssten som inhandlats.
Stenen blev startskottet för den stora, lummiga kryddträdgården. Örterna täcker marken under fruktträden, däremellan har sten lagts i olika mönster och former i ett lager singel som binder ihop helheten.
I ena änden tronar det röda växthuset där frukostar intas. Kivi och vin har planterats utanför, men leds genom ett rör i sockeln in i huset. I "tistellunden" bakom finns ytterligare en av de minst tolv sittplatserna i den parkliknande anläggningen.

Middagar intas gärna i det pagodliknande lusthuset nära guldfiskdammen en bit därifrån. En pergola gjord av armeringsjärn löper mot det lilla bostadshuset, och den nybyggda gäststugan ser ut som om den funnits på platsen länge.
Vår och försommar domineras trädgården av tulpaner. En kulle täcks med gulblommande harris och gräsmattorna är fyllda av orkidéer och gullvivor. Nu trivs humlor och fjärilar i de planterade "blomsterängarna", och fåglarna har hittat en prunkande fristad.
För tre år sedan fick Jan och Bengt Gotlands trädgårdssällskaps pris för "vacker och välskött trädgård". Men de är inga "trädgårdsslavar", de njuter och tar i en stund lite här och där när det behövs.
- Vi vill vara ute med vår skaparlust. Efter 30 års "plantande" känner vi att vi har rofylld harmoni här. Vi älskar den här trädgården. Och det är fantastiskt roligt om man kan inspirera andra med det man gjort.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om