De trotsade regnet

De uppallade trummorna badade i regn bakom scenen, hoppborgen neg tom och någon tipspromenad blev det inte.Barndagen i Almedalen regnade bort, men musikanterna spelade oförtröttligt och delade scenen med de mest tappra av barn och föräldrar.

Foto:

Gotland2010-07-26 04:00
Förra året kom 3 000 barn och föräldrar till Barndagen i Almedalen. Något publikrekord slogs inte i lördags, regnet hällde ner, allt värre ju närmare invigningen kom. Men de barn och föräldrar som trots allt kom till Almedalen fick njuta av hela programmet med tre band, tält med ansiktsmålning och trumprovning.

Lämnade plats
Musikerna drog sig bakåt och lämnade plats på den takförsedda scenen för sin publik, som iförda regnkläder och paraply hoppade med och sjöng. Här framträdde gotländska Björn och Daniel, Kråkan och Busarna ända från Sandviken och så Tore and the no smokers.
I det sistnämnda bandet spelar också Conny Carlsson, festivalgeneral och en av de mest positiva människor man kunde möta i lördags. Han är gotlänning men jobbar till vardags som fältassistent i Stockholm och han brinner för de små. Han vill att de ska få samma möjligheter till festival som de äldre, och entrén var gratis.
- Det är viktigt att de får en egen icke-kommersiell festival. Och det är också bra att barnen får disponera Almedalen på sitt sätt och att barnmusik spelas på stora scenen.

Musiker vill vara med
Han säger att intresset för att få spela barnmusik live här i Visby har varit väldigt stort. Musiker har hört av sig från många håll.
- Ja, band från Tyskland, USA och Australien har ringt och velat komma, totalt ett 30-tal band har varit intresserade.

Inte på engelska
Men Conny har tackat nej av flera skäl, han tror inte barnen skulle uppskatta barnmusik på engelska och ekonomin skulle inte klara av så långväga gäster. Ekonomin som i dag täcks upp av sponsorer.
Han var trots allt glad över den lilla tillströmning som hittade till scenen i lördags, "jag trodde inte ens att det skulle komma så många" och han ser redan fram emot nästa sommars Barndag.
Medan regnet öste ner över barnen och föräldrarna i Almedalen var det knökfullt i Almedalsbiblioteket, dit hade många barnfamiljer tagit sin tillflykt. Och till stora Wisby strand var dörrarna mot Almedalen stängda. Men på andra sidan kongresshallen var de öppna, de som vette mot Kallis och här kunde Stockholmsveckans tunnklädda festprissar och -prissor slinka in undan regnet. De, som skulle haft råd att ta in var som helst, fick förmodligen gratis nyttja kongresshallen.
Tänk om vd Niklas Sjöblom hade gett sig ut i Almedalen i lördags och också bjudit in Barndagens musiker och barn och föräldrar till sitt redan öppna etablissemang, undan regnet. Huset är stort, alla hade lätt fått rum och kanske hade den svängiga musiken lockat fler än barnfamiljerna.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!