Det ser ljust ut för öns byggbransch

Arbetslösheten är i stort sett borta bland byggnadsarbetarna.
­ Vi har några medlemmar som är utan jobb, men det rör sig mest om sådana som fått ett glapp i bytet mellan två jobb, säger Evert Bäckström vid Byggnads.

Gotland2004-08-18 04:00

Annat var det i mitten på 1990-talet, då varannan byggnadsarbetare gick arbetslös. 1997 slog arbetslösheten rekord ­ 57 procent. Många byggjobbare lämnade branschen för att söka sig nya jobb, bland annat på Ericsson och sedermera Flextronics som expanderade.
Nu räknar Evert Bäckström att Byggnads på Gotland har nära 800 medlemmar i arbete.
­ Det såg trögt ut i början av året, men under våren lossnade det rejält. Strax innan semester ringde ett företag och undrade om vi kunde ordna femton byggarbetare, berättar Evert Bäckström.
Förutom de lägenhetsbyggen som är igång pågår en rad andra projekt.
Skanska bygger i Visby hamn och ska i november börja ombyggnaden av lasarettets dialysavdelning, ett projekt på 32 miljoner kronor.
Peab håller på att renovera Tingsbrogården, ett projekt som avslutas i augusti nästa år. Och företaget håller på att färdigställa utbyggnaden av Björkanderska magasinet. Arriba bygger om gamla matsalen på A7-området åt Atheneskolan och håller dessutom på med renoveringar i kvarteret Taptot och vid Humlegårdsvägen.
Många av dem som lämnade byggbranschen under 1990-talet har nu återvänt
­ Genom att de kommer tillbaka lyckas vi hålla balans mellan tillgång och efterfrågan. Vi har en lagom balans, säger Evert Bäckström.
Evert Bäckström tycker att det ser ljust ut framöver.
­ Gotland är i ropet, och jag tror det kommer att fortsätta vara bra för byggbranschen minst ett år till.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om