Driftstörningar på Gotland i går

Gotland drabbades i går av flera driftstörningar.På norr blev över 1 400 kunder av med telefonin. På Sudret försvann strömmen för 350 elkunder, troligen på grund av den kraftiga blåsten.

Foto: JAN COLLSIÖÖ

Gotland2010-09-15 04:00
Över 1 400 abonnenter med fast telefoni i Rute, Fleringe, Bunge och på Fårö drabbades av telefonavbrott vid niotiden i går förmiddags.
Enligt Telia orsakades telefonavbrottet av att ett kretskort slutat fungera. Men vid lunchtid var felet åtgärdat och kunderna kunde börja ringa igen.

Jordfel i blåsten
Vid niotiden drabbades också 350 elkunder i Alva, Ronehamn, Eke och Havdhem av strömavbrott. Enligt Geab kom strömmen tillbaka efter en halvtimme, men vid 17-tiden försvann den igen, och var borta i ungefär en timme. Geabs tekniker kontrollerade ledningen, men kunde inte hitta något fel.
- En hel linje löstes ut på grund av jordfel. Vi tror att det kan ha varit en gren eller något som slog emot ledningen i den kraftiga blåsten, säger Tord Johansson på Geabs driftcentral.

Felsökning pågår
Någon koppling till det stora strömavbrottet för två veckor sedan finns alltså inte, då 38 000 kunder förlorade strömmen i det soliga morgonvädret.
Det avbrottet tror man sig nu i alla fall ha lokaliserat felet bakom.
- Allting tyder på att vi haft ett tekniskt fel i länken mellan Gotland och Västervik. Antingen i Ygnestationen, i Västervik eller på båda sidor, säger Anders Öberg, nätchef på Geab.
Men felsökningen pågår fortfarande.
- Vi hoppas veta den exakta orsaken om någon vecka, säger Anders Öberg.

Två ledningar
Två stora strömavbrott på Gotland på kort tid fick riksdagsledamoten Rolf K Nilsson att efterlysa en krisgrupp för att reda ut problemen med strömförsörjningen till ön.
Enligt Anders Öberg är Gotlands elförsörjning säker. Samtidigt ser han fram emot att Svenska kraftnät bygger sin elkabel om sju, åtta år.
- Under 2000-talet har vi bara haft två tekniska fel kopplade till länken, men med två elledningar blir försörjningen så klart säkrare, säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om