Hela 12 700 personer hade skickat in ansökningar till Högskolan på Gotland inför höstterminen, vilket var drygt tretusen fler än i fjol.
Majoriteten av dem som nu antagits har sökt till enstaka kurser på högskolan eller på distans.
- På programutbildningarna har vi antagit 735 personer, mot 666 i fjol. Det kan nog delvis förklaras med att vi inför hösten har fullt på båda varianterna av ekonomiprogrammet, plus att vi har sökande på reservplats. Så har det inte varit tidigare, berättar Freddie Forsman.
Den 30 juli ska de som antagits ha gett besked om de vill ha sin plats eller inte. I början av augusti görs en andra antagningsomgång. Då får de som står på reservplats besked om de kommit in.
- Det kan hända mycket fram till terminsstarten i början av september, men det preliminära antagningen ger ändå en fingervisning och det ser bra ut, konstaterar Freddie Forsman.