En nyårsdokumentär, andra delen

Spalten

Foto:

Gotland2007-01-16 08:31
Det här är ditt liv lika mycket som mitt. Släpp lös dina tankar, låt hågkomsterna flöda och plötsligt ser du hur allting hänger ihop. Det här är resan tillbaka till det du trodde att du glömt.
Mina nyårsaftnar ? en dokumentär. I dag, del 2, fortsättning från förra veckans 80-tal.
* * *
1990. Jag och hon jag bodde med skålar i Opera i vår etta med balkong med utsikt över en öde och med gult ljus upplyst E4 genom Jönköping. Det är en stund i lugn och ro, vi har framtiden för oss och alla möjligheter i världen. Man var väl nykär, antar jag.
1991. Första i Visby. Min hyrda tv slutar funka. Ingen stereo, har just flyttat hit. ?I afton dans? på klockradion. Hon jag bodde med är kvar på fastlandet. Broccoligratäng och rött vin i ensamhet. Somnar i en lya intill Klinten, utan att veta att det var där allt hände. Patetiskt.
1992. Christer, min själsfrände, kommer hit till min lägenhet som luktar fiskrens. Börjar montera ner fläkten, nån mås måste ha dött där inne. Hittar sen en odiskad kastrull med rester av en fisksoppa. Levde så på den tiden. Sen knäpper vi upp gröna Pripps och talar om livet och döden, den överskuggande. Han är bland molnen nu, Christer.
1993. Fårö. Cykelrace vid Lauters. Tolvslag längs vägen över heden. Martin var där, Nisse också och hon jag bodde med.
1994. Ett litet blått hus på Sudret. Hon jag bodde med blir på lyset. Jag slår på arslet i en utomhustrappa. Spelar gitarr och skrålar, äter linser och nybakat bröd. Omfamnar varandra i trädgården sen. Slår på röven igen. Det är en hal vinter.
1995. Mineralvatten. Kvällens alla tv-program på en svartvit mini-tv. Ränneskita. Jag och hon jag bodde med ser nyårets alla raketer måla himlen från sovrummets fönster. Bara ett halvår kvar av oss innan sju år är över.
1996. Första årsskiftet med hon jag bor med nu. Minns fan inte vad vi gjorde, mer än att vi var i det där lilla blå huset på Sudret. Men man var väl nykär, antar jag.
1997. Skålar i Amadeus på Klinten, har aldrig varit mycket för finlir på bubblet. Svinkallt ute. Kollar bilder i ett album, på en ser det ut som jag bär gummimask.
1998. Spelar julklappskorong i en trea i innerstan. Gitarrerna åker fram frampå stycket och vi förenas i ett sönderfallande jam i burspråket mot Adelsgatan. Pussar värdens sambo sen, har foto på det också. Värden själv, Tobbe, står bakom och gör kaninöron.
1999. Millennieskiftet inväntas i en tvåa på Reimersholme. Stefan, min äldste vän, hans grabb, jag och hon jag bor med. Vi summerar våra liv så långt, gör listor på allt ? snyggast i skolan, bästa filmer, personer som betytt mest ? dricker vin i stillhet, äter parmaskinka och exotiska frukter från Söderhallarna och spelar Manfred Manns Earth Band, 10CC och uppväxtens alla hjältar. Ut på Västerbron sen där vi omfamnar varandra under Stenbecks miljonsprakande himmel. Det blir ett gott slut, det blir det.
* * *
Nästa vecka: nyårsdokumentärens sista del.
Håll ut till dess.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om