Erika fick 50 000 kronor till fredsstudier i Indien

Erika Viksell, som studerar på Europaprogrammet vid Högskolan på Gotland, fick i går motta Sparbanksstiftelsen Alfas internationella stipendium på 50 000 kronor.

Gotland2006-06-01 06:00
Flera andra stipendiater och studenter som tidigare tagit ut sin examen samt ytterligare publik deltog vid Högskolans kombinerade examenshögtid och terminsavslutning i Almedalen på onsdagen.
- Det var mest av en slump som jag hittade de fredsstudier som passar mig bra, säger en lycklig Erika Viksell sedan hon fått den symboliska checken på 50 000 kronor.
Studierna går genom Oslo universitet och under höstterminen i år kommer Erika att vara i Indien.
- Vi kommer att läsa helt på engelska, det är bra, säger hon. Så har jag chansen att träffa studenter från hela världen. Den 24 augusti åker jag till Pondicherry i sydöstra Indien där studierna bedrivs.

Hoppas bli fredsforskare
Erika, som kommer från Enköping, har studerat två år på Europaprogrammet här och när hon kommer tillbaka hit på nyåret skall hon bestämma om det blir ytterligare ett eller två år till beroende på om det blir kandidatstudier eller magisterstudier.
I Indien kommer studierna att omfatta internationella relationer, hur man ser på konflikter och motverkar dem och så kommer studenterna att arbeta med fredsstudier på ort och ställe.
- När jag har studerat färdigt på Europaprogrammet hoppas jag på tjänst inom fredsforskning, helst inom konflikfrågor, säger Erika.
Stipendiepengarna räcker till kursavgift och flygresor till Indien. Uppehället bekostas med studiemedel för internationella studier.
Intresset för fredsstudier fick Erika när hon var på studieresa i Bosnien under gymnasietiden på internationellt program hemma i Enköping.
I sommar arbetar hon på restaurang i Visby. I slutet av juli skall hon börja förstudier inför fredsstudierna i Indien.
Prorektor Inger Österholm berättade att 200 examina utfärdats vid Högskolan detta läsår, varav hälften utfärdats här och hälften i samarbete med andra universitet och högskolor.
Rindis avgående ordförande Sofia Fia Lagergren gav studenterna som avlagt examen följande ord:
- Vässa armbågarna, sträck på ryggen, ni är förbannat bra!

Fler stipendiater
Riksdagsledamoten Christer Engelhardt talade sedan kring att det är ett stort steg att ta ut sin examen, om att politiska insatser behövs och att samhälle och näringsliv måste samverka för att öka sysselsättningen.
16 personer, som tagit ut någon form av examen under läsåret, fick en extra uppskattning i form av diplom och blommor.
Alfas stipendier delades ut, förutom till Erika Viksell, också 25 000 kronor till Lars Pettersson, fil. kand på Europaprogrammet för sommarkurs, till Akrawi Bekal, ek.kand, 43 500 kronor till masterstudier i Storbritannien, David Steffen och Givi Javakhishivili, ek kand, fick tillsammans 33 500 kronor för studier i Sverige/Tyskland och Georgien.
Rebecca Diedrichs, snart klar ek.kand, fick 40 000 kronor för magisterstudier i Holland, Anna Karlsson, urbanstudier, har fått 7 000 kronor för insamlade till uppsats i Köpenhamn.
Ur Claes Elmstedts fond fick Anette Wallin Robertsson 5 000 kronor för studier i gotändsk byggnadshistoria på nordiska museet, och Sergey Vinnichenko fick 6 000 kronor för studier i Tyskland och Ryssland.
Magnus Endrell, tekniska klubben, och Kristina André delade ut tre stipendier, de gick till Hampus Nyrot, Joel Grandborg, och Freddy Gustavsson.
Kulturskolans kammarorkester spelade och till sist blev det mingel och plockmat.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om