Familj fick 720 liter vatten på golvet när akvariet sprack
Klockan fyra i går morse väcktes Rolf Stals och Elisabet Drugge på Terra Nova i Visby av vatten som störtade ut från 720-litersakvariet i vardagsrummet. Bottenplattan hade släppt. Vatten strömmade ut över parketten.Den olyckan sätter förmodligen punkt för Rolfs många år med akvariefiskar.
Bottenplattan lossnade
Vid fyratiden på morgonen upptäckte Elisabet att bottenplattan hade lossnat på det jättelika akvariet i vardagsrummet. Tillsammans med Rolf försökte hon att fånga upp vattnet i hinkar och backar och slanga över en del till badkaret, men det hjälpte inte mycket. Snart blev de tvungna att ringa efter räddningstjänsten.
Med hjälp av länspumpar sög brandmännen upp det vatten som fanns kvar i akvariet och det som flödade över golv i vardagsrum och kök.
- De gjorde en fantastisk insats. Det är tur att vi har dom, konstaterar Rolf, när han morgonen efter olyckan står på det buktande parkettgolvet.
Aldrig mer akvariefiskar
Hur stora vattenskadorna blev har han ännu inte kunnat överblicka. Vad Rolf däremot vet är att detta kommer att sätta punkt för hans många år med akvarier.
Många av de vackra fiskarna följde med vattnet ut, andra lyckades man fånga upp i hinkar, men det var inte så många som överlevde. De afrikanska ciklider, som Rolf intresserat sig för, är känsliga och kan dö bara av den chock som det innebär att kastas ut på golvet.
Chokladmalen räddades
Några riktigt gamla vänner, som den svart-röda praktcikliden och den 23 år gamla chokladmalen, klarade sig igenom äventyret med livet i behåll, men de kommer nu att få flytta hem till någon annan. Elisabet ställde sig tveksam till ett nytt akvarium redan för ett och ett halvt år sedan när man hade den senaste vattenskadan. Då strömmade vatten ut på golvet sedan ett av barnen hade dragit ut ett vattenrör.
- Jag har haft fiskar och akvarier sedan jag gick på mellanstadiet. Akvarier är fin, de är som tavlor som förändras hela tiden och de skänker ett lugn. Det är tråkigt att det blir så här, men hemmet är viktigare, säger Rolf Stals.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!