Filatelistisk framgång för Stefan Norrby i Valencia

91 poäng av maximala 100.
Det erövrade Burgsviksbon Stefan Norrby och belönades därmed med guldmedalj när han i Valencia ställde ut sin frimärkssamling.
Samlingen benämner han "Gotland - en ö i Östersjön" och den omfattar gotländsk posthistoria från 1650-1920.
En kollektion i vilken inte frimärket spelar huvudrollen.

Gotland2004-06-17 04:00
­ Det här var riktigt roligt, det gick över förväntan, det brukar sjunka ett par poäng utomlands. Jag hade inte räknat med 90 poäng ens, säger Stefan Norrby som just fått hem sin samling igen. Han var inte själv på plats i Spanien utan sände ner sin samling med en svensk utställningskommissarie.
Den internationella utställningen i Valencia hölls 22-30 maj och drog deltagare från 82 länder, 27 svenska utställare deltog. Stefan Norrby har således en samling specialiserad på gotländsk posthistoria.
­ Jag samlar enbart posthistoria som rör Gotland under perioden 1650-1920.
Främst handlar det om brev, frimärken infördes inte förrän 1855.
Samlingen innehåller brev avstämplade vid många små poststationer, 1874 kom en boom med ett flertal nya stationer som Kyllejhamn som bara fanns i tre månader.
Stefans samling omfattar i original 128 sidor men internationellt gäller en begränsning på 80 sidor.
­ Jag fick disponera om lite och plockade bort en del stationer.
Han tävlar i klassen posthistoria där man samlar exempelvis ett län eller en hembygd.
­ Det handlar inte så mycket om frimärken utan stämpeln är viktigast. Många brev är gamla och saknar ibland stämpel, då skall det finnas något annat som visar att det gått till eller från Gotland.
Det utställda materialet bedöms av en jurygrupp som redovisar sin bedömning i protokoll. De kriterier som man poängbedömer är sällsynthet, kunskap/betydelse, plan och montering där sistnämnda kategori dock bara ger max fem poäng.
­ Jag hade 24 poäng av 30 på plan, juryn menade att jag skulle ha visat lite mer utförligt om postlinjerna och de små kontoren.
<span class=MR>Hög kunskapspoäng</span>
För sällsynthet fick han 28 av 30, kunskap gav 34 av 35 och monteringen maximala fem poäng. Sammanlagt således 91 av max 100 och Stefans högsta poäng någonsin.
- Disponerar jag om samlingen till nästa utställning kan jag få mer på plan men i stället blir det sämre på sällsynthet. Men det handlar om en bedömningsgrej, har man varit med ett tag och blivit känd blir det mer poäng.
Tidigare har Stefan ställt ut internationellt på Island, då blev det 90 poäng och även det gav guld. Något som medförde att han vid sin senaste nationella utställning, i Täby, fick delta i den högsta nationella klassen, mästarklassen.
Närmast ställer Stefan Norrby ut på Nordia 2005 i Göteborg i maj nästa år, internationellt blir det troligen i Östersjöområdet. I dagsläget finns inget inplanerat på Gotland men han har ställt ut sin Gotlandssamling här vid olika tillfällen tidigare, den har bland annat funnits med på Frimärkets dag och visats på biblioteket i Burgsvik.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om