Fina betyg till hemsjukvården på Gotland

Carina Söderström, avdelningschef för hemsjukvården.

Carina Söderström, avdelningschef för hemsjukvården.

Foto: David Skoog/arkiv

Gotland2023-01-14 14:01

I patientundersökningen för 2022 säger 99 procent av de som svarat att de är nöjda eller mycket nöjda med hemsjukvården på Gotland. 

– Det är vi väldigt stolta och glada över, säger hemsjukvårdens avdelningschef Carina Söderström i ett pressmeddelande.

Hemsjukvården och rehabiliteringen inom socialförvaltningen kommer hem till gotlänningar som på grund av sjukdom inte kan ta sig till mottagning för hälso- och sjukvård. 

Vidare tycker 92 procent att det är lätt att komma i kontakt med hemsjukvården och 86 procent känner sig respektfullt bemötta.

– Vi kommer jobba vidare med att hålla samma professionella nivå som under 2022. Vi behöver också få fler att svara på patientundersökningen. Där hade vi ett något sämre resultat den här gången.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!