Försmak som gav mersmak

Årets medeltidsvecka fick bästa tänkbara start.
Den nya paraden lockade storpublik till Strandgärdet.
- Det känns skönt att vara igång, säger Marie Flemström, Medeltidsveckans generalsekreterare.

Rutinerad. Sara Eriksson från Piteå har besökt Medeltidsveckan flera gånger.

Rutinerad. Sara Eriksson från Piteå har besökt Medeltidsveckan flera gånger.

Foto: Petra Jonsson

Gotland2012-08-06 04:00

Invigningsparaden, som börjar på Södertorg och avslutas på Strandgärdet, är ett nytt inslag i Medeltidsveckan. Tanken är att de olika artistgrupperna ska få möjlighet att visa upp sig och presentera sina respektive evenemang som hålls under veckan. Läktarna vid Tornerspels-
arenan på Strandgärdet var fyllda när Borgmästargillet tågade in, följt av alla årets artistgrupper. Äntligen kunde Marie Flemström andas ut.

- Det kommer alltid ett ögonblick när man inser att man faktiskt inte kan göra något mer. Planeringen brukar vara klar lagom till tisdagen, men vi ligger bra till, säger hon och fortsätter:

- Vi har många nya grupper med framförallt unga personer. Då fungerar vi som en plantskola där de kan få växa och utvecklas samtidigt som de lär sig hur det fungerar.


Karate och svärd
En av grupperna som visade upp sig var Visby Kampkonstakademi. Femmanna-gruppen lär ur karate och medeltida svärdskonst under veckan.

- Vi figurerar mest på fastlandet resten av året, men vill ta med oss några av våra kurser hit till Gotland permanent eftersom några
i gruppen har bosatt sig här, säger Mats Lilja.

En bit bort stoltserar en man i vitt på styltor och beskådar besökarna lite från ovan.

- Ängel? Nej nej, jag är en duva ser ni väl, säger Lars Tänbrant som under resten av veckan är inblandad
i eldshower och föreställningen Skönheten och Odjuret.


Pirater i duell
I gräset mellan Tornerspels-arenan och norra muren sitter piraterna Maria och Oskar från Örebro.

De tänker duellera under veckan och kontrollera fäktningskunskaper hos tänkbara duellanter.

På marknadsområdet trängdes besökarna mellan stånden. Solen gassade och försäljarna erbjöd mat, kläder och smycken.

Sara Eriksson från Piteå hade köpt ett glaserat äpple och såg redan fram emot Trix eldshow.

- Jag har varit här många gånger. Det är något speciellt med stämningen och så är det lika roligt varje gång, säger hon.


Tornerspel och krogar
Familjen Dunkansson-Holst hade picknick i gräset.

- Vi har varit här tidgare, utan barnen. Den här gången ska vi gå på Tornerspel och besöka medeltidskrogar. Sedan blandar vi lite med bad och andra aktiviteter utan medeltidskläder, säger mamma Anna och fortsätter:

- Det bästa med Medeltidsveckan är inramningen och miljön. Det blir så verkligt här i vackra Visby.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!