Förhandlingarna om neddragningarna på varuhuset i Visby är nu klara och resultatet blev att fyra av de cirka 35 anställda sägs upp.
- Det är två på varje plan som får gå, trots att vi flera gånger påpekat att vi är för lite personal för att kunna ha en bra service åt kunderna, säger Nisse Nilsson.
Uppsägningarna har skett enligt lagen om anställningsskydd och den turordningslista som tagits fram. De som nu blir av med sina jobb har två månaders uppsägningstid och arbetar fram till den sista januari.
Tidigare har tjänster också försvunnit i samband med att anställda gått i pension och ingen ny har rekryterats.
Coop Forum ska bygga ny stormarknad vid Arbetarrörelsens hus, men överklagande har gjort att det drar ut på tiden.
I väntan på det görs inga stora investeringar i Coop Forum på Östercentrum.