Gotland har högsta taxorna i Sverige

Taxor och avgifter för el, värme, avfall, vatten och avlopp är allra högre på Gotland än i andra län.- Jämför man på kommunnivå så är vi inte dyrast, säger Bertil Klintbom, chef för samhällsbyggnadsförvaltningen i Gotlands kommun.

Foto: Söderlund Tommy

Gotland2010-10-29 04:00
I går redovisades hela den så kallade Nils Holgerssonrapporten för 2010. Det är en jämförelse mellan kostnaderna för el, värme, sopor och vatten och avlopp, beräknad på kvadratmeter bostadsyta.

Negativ bild
Bertil Klintbom tror att den här typen av rapporter ger en negativ bild av Gotland, och att undersökningen även borde se på andra saker än enbart kostnader.
- Vi har pratat med dem som gör undersökningen och framfört våra synpunkter. Det blir fel när man enbart ser på pengarna och inte vad man får i till exempel miljövinster. Vi har till exempel minskat mängden avfall. Samtidigt kostar det att sortera och ta hand om soporna på det mest miljövänliga sättet, säger han.
Ser man på länen hamnar Gotland på sista plats med en genomsnittlig kostnad på 334 kronor per kvadratmeter bostadsyta och år.
Men jämför man landets 290 kommuner finns det många som har högre taxor och avgifter. Då är Munkedal dyrast med 369 kronor per kvadratmeter. Billigast är Luleå med 212 kronor per kvadratmeter och år.
När det gäller soporna, vatten- och avlopp så är det kommunen som sätter taxorna.
- Nästa år satsar vi 65 miljoner kronor på vatten- och avlopp. Bara kapitalkostnaden gör att vi måste höja taxorna med 3,7 procent. Vatten och avlopp måste bära sina egna kostnader, så vi måste höja även om vi inte vill. Men bor man på landet är det värt mycket att få anslutning till det kommunala nätet och rent vatten, säger Bertil Klintbom.

Långa avstånd
På landsbygden blir utbyggnaden dyrare än i storstaden.
- I Stockholm har man kanske 20 meter anslutning, medan vi kan ha 250-300 meter. Det är klart att det blir dyrare, säger Bertil Klintbom.
Hushållens kostnad för vatten och avlopp är också lägst i Stockholm, 20,5 kronor per kvadratmeter och år. Gotland hamnar på plats 259 med 71,2 kronor per kvadratmeter och år.
Kostnaden för avfall är lägst i Lidköping, 8,2 kronor per kvadratmeter. På Gotland är kostnaden 25,1 kronor, vilket ger plats 248 bland landets kommuner.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om