Gotlands lucia och glada lussegubbar

Lucia med tärnor har kommit och gått och snart är det dopparedag igen.Det är knappt två veckor till jul och där emellan kommer fjärde advent.

Friska tag. Luciatåget skrider på lätta fötter fram i styv kuling.

Friska tag. Luciatåget skrider på lätta fötter fram i styv kuling.

Foto:

gotland2011-12-14 04:00

- Vi har övat sedan i november, avslöjar Johanna Engström som är vald till Gotlands lucia 2011.

Med en sextett tärnor sjungande i olika stämmor har luciaföljet som vanligt en bråd tid.


Började i söndags
Årets luciaturné, med Rolf Wahlgren som luciageneral, började redan i söndags och slutar inte förrän på tisdagskvällen.

- Vi ska lussa på kanske 50 ställen, berättar Johanna när hon med ljus i hår lyste upp för Gotlandsmedias anställda som samlats i tryckhallen på tisdagsmorgonen.

Då hade Gotlands lucia redan varit i farten från klockan sex på morgonen med första framträdande i radio Gotland.


Kröning i Domkyrkan
På tisdagskvällen kröntes hon högtidligen i Domkyrkan av landshövding Cecilia Schelin Seidegård.

Vid kröningsceremonin medverkade också La Scalakören under ledning av Maria Wessman-Klintberg, kantor Hans Gunnar Engström och domprosten Mats Hermansson

Årets lussegubbe heter Laban Bergström. Med 135 av 521 inlämnade kuponger i omröstningen med nio kandidater utsågs han till årets lucia på Sudrets gubbdagis.

Enligt planerna startade det luciatåget igår klockan tre efter en timmes uppsjungning. Med start vid Busters mack i Burgsvik tågade sedan de vitklädda herrarna runt i bygden.

Med stopp vid biblioteket, Hoburgshallen och Sudergården var Grå Gåsen sista anhalt där gubbdagisets luciafölje spred glädje och ljus till de församlade.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!