Gotlands största personalfester
Nej det var ingen cirkus på Strandgärdet i helgen, det var Gotlands största personalfester som hölls där. I fredags var det lasarettspersonalen som hade fest med omkring 1000 deltagare och i lördags var det Gotlands vård och omsorgs (GVO) personal som festade med cirka 800 deltagare.
<span class=MR>70 kilo</span>
Peter Björklund och Kalle Lindström berättar att de från tidiga morgonen tills festen skulle börja på kvällen var sysselsatta med att grilla griskropparna vilka skulle vändas över glöden varje halvtimme. Det var stora kroppar, de största vägde 70 kilo! Det tog alltså lång tid då köttet skulle bli genomgrillat.
Till vegetarianerna serverades wokad quorn med grönsaker.
På menyn stod alltså helgrillad gris med potatissallad, grönsallad, bröd och smör. Till dessert fick festdeltagarna saffranspannkaka.
<span class=MR>Tema femtiotal</span>
På fredagen underhöll Berra Alfvengren samt Anna-Karin och Håkan Renard. Festen hade sekelskiftes-tema och det rullade fram fem hästekipage på Strandgärdet.
I lördags var det 1950-tals-tema med basar, spåkärring, tombola och pilkastning. Underhållningen i lördags var Anders Skilling samt en 20 man stark blåsorkester. Tore Fahlstedt, Gervide gård, som hade anlitats för festen berättar att det var fjärde året som han fick arrangera den.
Tält. När festdeltagarna hade hämtat sin mat kunde de gå in i cirkustältet för att äta.
Åtta timmar. Grillningen av grisarna tog åtta timmar innan festen kunde börja.
Det blev 16 timmars grillning för Peter Björklund och Kalle Lindström.
Buffé. Bilden togs när festen just hade börjat i lördags.
Här är det vårdpersonal från GVO som tar för sig av grillbuffén.
Musik. I lördags var det bl a en 20-mannaorkester som underhöll GVO:s personal.
15 grisar. Peter Björklund fick en väldig mängd kött att skära upp efter grillningen. Han berättade att man grillade 15 grisar, på 25-70 kilo.
Chef. Gotlands vård och omsorgs förvaltningschef, Mats-Ola Rödén, deltog i festligheterna i lördags. Här har festdeltagarna just satt sig vid borden i det stora cirkustältet.Foto: ULF GLIMFALK
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!