Gotlandshem höjer hyrorna men underhållet får stryka på foten

De boende hos Gotlandshem kommer att få en hyreshöjning på i snitt 2,25 procent under nästa år.
Men höjningen är lägre än vad det kommunala bostadsbolaget hade hoppats.
­Underhållet kommer att få stryka på foten, säger Carl Eklund, vd för Gotlandshem.

Gotland2004-10-27 04:00
Bolaget hade begärt en höjning på 3,5 procent. Förhandlingsförslaget motiverades med höjda kommunala taxor och ett eftersatt underhåll av fastighetsbeståndet.
Hyreshöjningen kommer att ge Gotlandshem sju miljoner kronor mer att röra sig med under 2005. Men bolaget hade behövt ytterligare en eller två miljoner kronor för att kunna genomföra det nödvändiga underhållet av bostäderna och utomhusmiljöerna.
­Det är hanterliga siffror, men det blir inte riktigt det återtagande som vi hade räknat med, kommenterar Eklund.
Lars Arvidsson, ordförande i hyresgästföreningens förhandlingsdelegation, hade gärna sett att påslaget blev lägre än 2,25 procent, men har samtidigt förståelse för bostadsabolagets behov.
­Kommunen har höjt taxorna och någon måste betala, konstaterar han.
Arvidsson tvivlar på att det blir några större underhållsarbeten inom Gotlandshem under nästa år.
­Jag tror man får vara glad om man kan bibehålla den nuvarande nivån.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om