Gotländske Olle knep guldbiljett
Foto:
Idoljuryns Laila Bagge Wahlgren utbrast i hyllningsfraserna "Vilken talang du är" och "vilken kick jag fick". Anders Bagge spärrade upp ögonen och hans kommentar var "Nu får de andra hålla i sig". Olle Hedberg, 29 år, har bott i Stenkyrka, Vänge och Visby.
När han var 18 flyttade han från ön och han har inte visat sig i musiksammanhang på ön i större utsträckning, men i går slog han igenom rejält i hela landet med sin insats i Idol. Juryn anar en publikfavorit och nu går han vidare till en sista audition på Oscarsteatern, den första delen sänds fredag om en vecka.
- Det är jättekul. Det gick lite bättre än vad jag räknat med. Det var en tuff prövning och jag var rejält nervös. Men när jag ser inspelningen nu så tror jag inte att det syns så mycket, säger Olle Hedberg.
Hela inspelningen var klar redan i början av sommaren, men än råder hemlighetsmakeri och det är bara att vänta och se hur det går för Olle framöver.
- Tyvärr får jag inte säga så mycket, säger Olle Hedberg.
I media och i samband med fyrans talangprogram har han benämnts som gotlänningen som bor på sin båt och är bagare. Egentligen är det en ploj förklarar Olle Hedberg som numera bor i en helt vanlig lägenhet vid Telefonplan i Stockholm och som i våras blev färdig ekonom.
- Jag har hållit på en del med teater och därifrån kommer det där med bagaren. Det är en slags omskrivning på någon som är en livsnjutare och en som gillar att lattja och leva livet, TV4 gillade att använda sig av det.
Däremot ligger det en del sanning i boendet på båten. När Olle Hedberg repade som bäst inför sin insats i Idol klagade grannarna, och han fick helt enkelt ta med sig gitarren till segelbåten i Södertälje och fortsätta spela där.
- Det var så mysigt så jag blev kvar där i några veckor, förklarar han.
Spelat har han gjort i många år, även om han inte tagit steget ut i offentligheten tidigare. När han slutade gymnasiet på Gotland flyttade han direkt till London, där han uppträdde på en irländsk pub. Nu jobbar han extra som snickare tillsammans med en annan gotlänning och däremellan har det blivit en del spelningar för eventföretag, bland annat som återkommande gäst i gallerian i Täby.
I somras uppträdde han i Visby på Wallers och på Surfers - hos sin bor Per Hedberg.
- Jag kan inte hålla mig borta från Gotland, jag brukar ta båten och segla ner och bo i hamnen.
Ekonomtiteln han har sedan i våras är i området "innovationsprocess och entreprenörskap". Ett område som enligt Olle Hedberg är roligare än vad det låter, och som bland annat handlar om nyföretagande och vägen från idé till marknad.
- Men det är musiken som jag vill hålla på med, det är roligast och jag vill satsa fullt ut. Direkt efter att programmet sändes har jag fått massor av erbjudanden, och skivbolag har hört av sig, säger Olle Hedberg.
Första slutaudition sänds i fyran den 17 september, fortsättningen följer från och med tisdag veckan därpå till och med den 21 september.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!