Gotlandsupproret ställer krav på regeringen

Gotlandsupproret har nu skickat i väg en skrivelse till statsminister Fredrik Reinfeldt och hans regering.Där de menar att det borde finnas ett minimikrav på 28 knop från och med 2017.

Gotland2012-11-05 15:58

Gotlandsupproret har skickat i väg en skrivelse till statsministern Fredrik Reinfeldt samt ministrarna Jan Björklund, Annie Lööf och Göran Hägglund angående upphandlingen av Gotlandstrafiken för perioden från 2017 och framåt. Där de bland annat skriver att det redan i dag borde gå att ställa på krav på ettminimikrav på 28 knop med tanke på den miljövänliga teknik som finns tillgänglig.

Samt vädjar de om att regeringen bör gå på Trafikanalys förslag att flytta Gotlandstrafiken från gruppen "olönsam lokaltrafik" till gruppen Infrastruktur - samma grupp som för vägar och broar.

"Det skulle vara mera naturligt då man kan ha en längre avtalstid som gör det mera naturligt för bättre investeringar som tar hänsyn till ny och innovativ teknik samtidigt som man öppnar för längre avskrivnings period på investeringen.", skriver Gotlandsupproret i ett pressmeddelande.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om