Gotlänning i försvarshetluften

På tisdagen sammanträdde det nya försvarsutskottet för första gången. Gotländska riksdagsledamoten Christer Engelhardt var på plats.

Foto: Tobias Wallström

Gotland2014-10-21 17:40

– Det känns spännande att vara med i premiären.

Till vardags är Chister ledamot i näringsutskottet och kommer därmed inte kunna närvara vid alla sammankomster med försvarsutskottet. Det var utvecklingen i Stockholms skärgård och läget för hemlänet som gjorde att han valde att delta i sammanträdet på tisdagen. Förutom gotlänningen var även Försvarets Överbefälhavare på plats.

– ÖB var inbokad sedan tidigare för att förklara försvarsläget i Sverige. Men nu fick han även förklara situationen i skärgården.

Så det blev Överbefälhavaren som höll låda?

– Ja, han och försvarsministern höll anföranden. Försvarsministern förklarade att det som sker nu i Stockholms skärgård är inget vi lägger oss i. Försvarsministern blir fortlöpande informerad av Försvaret och informerar i sin tur regeringen. Försvaret har den operativa delen i detta. Regeringen har ingen del i det styrandet.

Du var intresserad av försvarsläget för Gotland. Ställde du någon fråga?

– Jag ställde en fråga om Gotland och hur försvaret ser på oss och till exempel Blekinge som speciellt till i geografin.

– Han svarade att han har som ansvar att försvara hela landet och att han måste tänka på hur han fördelar sina resurser och det är såklart att Gotland har en strategisk del i Östersjön.

Engelhardt ser sitt hemlän som en fördel.

– Vi ligger ändå där vi ligger. Vi kan nyttja Gotland med luftburen närvaro och marin närvaro. Som övningsområde ligger Gotland strategiskt till.

– Vi har ju märkt att luftnärvaron varit mer intensiv i området nu. Även den marina närvaron har varit i närheten.

Men någon upprustning av den militära närvaro som äldre generationer är vana vid, är det inte tal om.

– Det som en del tänker sig att Gotland ska ha regementen är inte aktuellt i dag. De resurser man har täcker Sverige och Gotland på ett annat sätt.

Som situationen är känner sig dock riksdagsledamoten bekväm i situationen.

– Jag känner mig trygg i Försvaret och med Gotlands situation.

Men trots Engelhardts egen nyfikenhet kring uppmärksamheten i skärgården vill han poängtera:

– Jag vill inte vara med och spä på krigsryktet.

– Det är allvarligt varje gång vårt territorium kränks. Men med varje anfallsövning så behöver vi inte dra paralleller eller ge det större dignitet än vad det har.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!